Alergický ekzém

Alergický ekzém se objevuje v místě, kde je na pokožku působeno alergenem, který jí dráždí. Vznikají svědivé červeně zbarvené skvrny, které mohou být doprovázeny pupínky nebo různým zduřením okolního místa. Zvýšená lokální teplota je také přítomna. Alergický ekzém může být také způsoben alergickou látkou, kterou člověk sní.

Alergický ekzém

Latinsky: eczema atopicum

Další názvy: atopická dermatitida, ekzém, eczema atopicum

Příznaky

pupínky šupiny na kůži

Týká se části těla

Diagnóza

Vznik ekzému

Tento alergický ekzém může vzniknou na veškeré oblečení, krémy, slunce, ale také na potraviny či tekutiny. Proto je důležité sledovat pokožku a určit, proč se ekzém objevil. Nejlépe zjistit co člověk v den objevení ekzému dělal a vyloučit systematicky možné příčiny vzniku.

Při velkém ekzému určitě navštivte lékaře, pokud nejste alergičtí a ekzém se vám objevil poprvé a do několik hodin nezmizí, opět zajděte k lékaři, který vás pošle na alergologii. Alergolog vám předepíše léky – antihistaminika, která působí na imunitní systém a snižují obranné reakce proti agresivním látkám. Předepíše vám také mastičku, která má hojivé a zklidňující účinky – kortikosteroidy.

Při kontaktu s alergenem se ekzém objevuje pomalu a šíří se do okolí. Pokud bude člověk alergen neustále užívat a nebude se léčit, může se ekzém prohlubovat a vracet ve stále větším počtu. Celý život nemusíte být alergičtí, ale látka která vás po několik let dráždí jednoho dne vygraduje a vy se stanete alergičtí třeba i v 60ti letech. Poté by se u vás alergická reakce měla dostavit během několika minut až 48 hodin.

Prevence

Pacient je poučen, že by se měl nejenom vyhýbat alergenům, které mu ekzém způsobují, ale obecně i nejrozšířenějším a nejagresivnějším alergenům, jako jsou citrusy, nadměrné sluneční záření, některé druhy kovů a parfumerizované kosmetické přípravky. Dále by měl používat prodyšné oblečení, které nedráždí pokožku, mýt by se měl nedráždivým přírodním mýdlem a pokud se alergie dostavuje v pracovním procesu, měl by zvážit odchod na jiné pracoviště.

Léčba alergického ekzému

Alergické ekzémy se dají poměrně dobře léčit, jde ovšem o to, aby člověk dbal pokynů lékaře a zbytečně se nevystavoval alergiím.

Autor: Lucie Kliková

pletení a háčkování