Puchýře

Proč vlastně puchýř vzniká? A jaké složení má tekutina v něm obsažená? Má se puchýř propíchnout nebo nechat být? Při jakém onemocnění se puchýře objevují? Jaká je správná léčba a prevence puchýřů? To vše se dozvíte v našem článku, který jsme pro vás připravili.

Puchýře na nohou

Puchýř je zcela běžná věc, která trápí lidi napříč celému světu. Je to nepříjemná a bolestivá věc, ale pokud nemáte puchýře způsobené popáleninami na větší ploše, není puchýř nijak nebezpečný.

Jak vzniká puchýř

Puchýř vzniká na kůži, která je podle anatomie rozdělena na tři části – pokožka, škára a podkožní vazivo. Pokožka je ochranná vrstva, škára má bohaté zásobení, potní žlázy a vlasové folikuly a v podkožním vazivu je izolační vrstva, která nás chrání před výkyvy teplot. Při nepřiměřeném tlaku na určité místo na pokožce se jednotlivé vrstvy oddělí a škára začíná produkovat tekutinu, která je vlastně krevní plazmou z malých kapilár přítomných ve škáře a měla by chránit odhalující se část. Tekutina se hromadí v tenčící se vrstvě pokožky, pokud se pokožka protrhne odhalí se ničím nechráněná škára, ve které jsou nervy a cévy, které způsobují krvácení a bolest.

Léčba puchýřů

Obnova začíná přibližně za 6 hodin od odstranění tlaku. Už za 48 hodin se vytvoří nové vrstvy na škáře a bolest vymizí. Jestliže vám puchýř nepraskne, vrstvy se začínají tvořit pod tekutinou, která se poté absorbuje.

Rozhodně nepropichovat puchýř, který je velký, například při popáleninách. Určitě tím nepřispějete rychlejšímu hojení, naopak. Tekutina chrání škáru a zajišťuje jí ideální podmínky pro znovu zacelení. U menších puchýřů, které se vytvoří například díky špatné obuvi, je možné dezinfekcí a sterilní jehlou puchýř propíchnout a poté sterilně zakrýt. Dávejte si však pozor, aby se vám do otevřené rány nedostala infekce.

Prevence je v tomto případě jednoduchá, nenosit boty, které vás škrtí. Nosit ponožky do vysokých bot, nemít bosou zpocenou nohu v botách.

Autor: Lucie Kliková

pletení a háčkování