Duhringova nemoc

Duhringova nemoc je vzácným autoimunitním onemocněním, které dostalo svůj název v roce 1884 podle svého objevitele L. A. Duhringa. Původně bylo považováno jen za kožní onemocnění, ale až v roce 1966 byly zpozorovány i změny na stěně tenkého střeva, které se vyskytují u celiakie, což je onemocnění vzniklé na základě intolerance organismu na lepek.  

Duhringova nemoc

Příznaky

Celiakie pálení kůže

Týká se části těla

Diagnóza

V podstatě se tedy jedná o určitý druh celiakie, která se projevuje kožními problémy. Postihované jsou hlavně oblasti velkých kloubů, na kterých se toto onemocnění projevuje velmi svědivými puchýřky nebo ekzémem.

Příznaky Duhringovy nemoci

Mezi hlavní příznaky Duhringovy choroby patří nafialovělá puchýřovitá vyrážka vypadající jako opar. Vyrážka se objevuje nejčastěji v místech, kde dochází ke značnému namáhání kůže (kolenní nebo loketní jamka), avšak může se vyskytnout i na zádech, trupu, hýždích nebo na hlavě. Vyrážka není bolestivá, ale velmi svědí a nutí ke škrábání, při kterém se mohou do kůže dostat bakterie, jež způsobí hnisavé komplikace. Mimo to se u pacientů dostavují typické příznaky celiakie, jako je nadýmání, průjmy, nevolnost, zvracení a úbytek tělesné hmotnosti.

Diagnostika onemocnění

Diagnostika Duhringovy nemoci je téměř stejná jako vyšetření celiakie. Je tedy nutné absolvovat dvoufázové vyšetření. Nejprve se pacientům odebírá vzorek krve, ze kterého jsou zjišťovány protilátky proti bílkovině lepku (gliadinu), transglutamáze tkáně (enzymu, který štěpí bílkoviny) a proti tkáňovému proteinu hladkého svalu (endomysiu).

Další částí diagnostiky je biopsie kůže, při které se odebírá její vzorek rovnou z puchýřku, aby mohl být podrobně prozkoumán v laboratoři pod mikroskopem, kde se zjišťují ložiska protilátek. V některých případech lze také přikročit k jodovému testu, při kterém se pod lékařským dohledem podá pacientovi zvýšená dávka jódu, která má za úkol, zjistit reakci organismu na jód.

Léčba

Protože jde o alergii na lepek, je léčba tohoto onemocnění bohužel celoživotní. Po celý život je tedy nutné dodržování bezlepkové diety. Kromě toho se nedoporučuje užívat jód, který rovněž podporuje vznik příznaků této nemoci.

Pokud je strava dodržována opravdu přísně, měl by kožní ekzém i s puchýřky do tří měsíců vymizet. Kdyby léčba zahájena nebyla a dieta se správně nedodržovala, mohlo by vzniknout trvalé poškození střev.

Lékař vám může doporučit také hojivé masti, které od svědění uleví, ale je dobré myslet na to, že mast je určena jen k léčbě doprovodných projevů onemocnění, a nikoliv jeho původce. Pacienti by měli také užívat vitamíny a minerální látky, které jim dle vyšetření mohou chybět. 

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování