Folikulitida

Folikul je vlasový váček, v jehož blízkosti může vzniknout zánět, tj. folikulitida. Jedná se nejčastěji o infekční zánět, který může vzniknout kdekoli na těle, kde rostou vlasy a chlupy. Může se jednat o slabý zánět, ale i přejít do podoby hnisavé kožní infekce. Vzácněji jsou to pak neinfekční záněty, např. eozinofilní folikulitidy.

Folikulitida - zánět vlasového váčku

Další názvy: zánět vlasového váčku, zánět folikulu

Příznaky

hrbol na kůži

Týká se části těla

Diagnóza

Původce folikulitid

Folikulitidy jsou ponejvíce bakteriální záněty. Nejčastějším původcem zánětu jsou bakterie ze skupiny stafylokoků, pseumonád, ale i viry či kvasinka pytirosporum. Tyto se pomnoží okolo vlasového váčku po předchozím i drobném poranění, např. poškrábání, bodnutí od hmyzu, říznutí.  

Příznaky zánětu vlasového váčku

Příznaky se odvíjí od typu folikulitidy, které mohou být povrchové a hluboké.

V blízkosti zánětem zasaženého vlasového váčku se objevuje zarudnutí, zvýší se teplota postiženého místa, může se vytvořit malý absces, hnisem naplněné hrbolky či puchýřky. Postižené místo může být citlivé a svědit.

Do této skupiny patří ‒ ostiofolliculitis (zánět vstupu do vlasového váčku), folliculitis (zánět vlasového váčku) a perifolliculitis (zánět i v okolí vlasového váčku).

Hluboká folikulitida zasahuje hlouběji a může postihnout celý vlasový váček. Otok je větší, může se vytvořit výrazná boule naplněná hnisem, bolest. Sem řadíme i furunkl a karbunkl.

Ve většině případů se folikulární záněty vyhojí samy bez jizev. Je však možné, že se zánět může rozvinout do furunklu a zanechat jizvy či jiné poškození pokožky.

Diagnostika 

Diagnostikou se zaobírá kožní lékař, dermatolog, většinou stačí pouhý pohled. 

Léčba folikulitidy

S folikulitidami je nutné dbát na hygienu, aby se infekce nezanesla dále. Je možné využít místní přípravky, které mají dezinfekční a hojivé účinky. V případě závažnější infekce je možné podávat na zanícení folikul antibiotické masti, či dokonce podávat antibiotika celkově.

Pokud se jedná a houbovou infekci, nasadí se antimykotika, v případě eozinofilního zánětu je na místě podávání kortikoidních mastí.

Komplikace folikulitid

  • Opakující se, rekurující, infekce
  • Rozšíření infekce do okolí
  • Vznik velkých svědících lézí
  • Vytvoření furunklu
  • Trvalé poškození pokožky
  • Ztráta vlasů, chlupů po destrukci vlasového váčku
Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás také zajímat