Puchýřnatá onemocnění
Puchýřnatá onemocnění mají podklad v patologické reaktivitě imunitního systému. Jedná se o autoimunitní nemoci. Tyto dermatózy jsou velmi závažné a postihují jak kůži, tak sliznice. Záleží na typu onemocnění. Většina je špatně léčitelná a má špatnou prognózu, tj. dochází i přes léčbu ke zhoršování stavu.
Příznaky
Týká se části těla
Při puchýřnatých onemocněních pokožky dochází vlivem protilátek k narušení vazeb mezi kožními/slizničními buňkami a buňkami a okolní hmotou (matrix). Jen při správných mezibuněčných vazbách, které jsou zajištěny např. keratinovýmivlákny, bílkovinami buněčných spojů desmogleinem, kadhedriny a mnoha dalšími. Vlivem rozvolnění dochází ke vzniku puchýřů. Ty mohou být lokalizované v určité malé oblasti nebo mohou postihovat i velké části těla. Puchýře vznikají i po drobném inzultu pokožky či spontánně.
Klasifikace autoimunitních puchýřnatých dermatóz
Využívá se nejčastěji klasifikace dle Hertla, která je založena na místě postižení.
Narušení spojů v pokožce
- Pemfigus vulgaris
- pemfigus foliaceus
- paraneoplastické pemphigus
- léky způsobený pemphigus
- IgA pemphigus
Narušení spojů v rozhraní mezi pokožkou a škárou, tedy hlubšími vrstvami
- pemphigoid – bulózní, slizniční…
- lineární IgA dermatóza
- epidemolysis bulosa acquisita
- dermatitis herpetiformis
Nejznámější jsou pemfigus vulgaris a bulózní pemphigoidu
Pemphigus vulgaris
Nemoc se může objevit v jakémkoli věku, nejčastěji však „zaútočí“ mezi 40.−60. rokem. U pacientů se nacházejí protilátky proti desmogleinu. Puchýře s napjatým krytem, s v počátku čirým obsahem, okolí pokožka je normální bez zánětu. Během pár dní dojde k zakalení tekutiny v puchýři, puchýř přestane být napjatý a praská. Plochy po puchýři jsou pokryté krustami. Krom puchýřů na kůži se často objevují i defekty na sliznicích nosu, krku, očí, genitálu. U nemoci je velmi špatné, že nedochází ke spontánnímu zhojení pokožky, jak to vidíme u zdravých lidí. Postižená místa se velmi snadno infikují a také jimi dochází ke značné ztrátě bílkovin. Neléčený pemfigus vulgaris může vést ke smrti nemocného.
Bulózní pemphigoidu
Na pokožce jsou napjaté puchýře, výsev bývá na velkých plochách. V okolí puchýře a jeho spodina jsou postiženy zánětem. Povrch puchýře je tužší, obsah je zprvu čirý, může však být i zakrvácený. Eroze jsou pokryty krustami, které se hojí a zůstávají po nich jizvy. I zde může velmi snadno dojít k infikaci postižených míst.
Diagnostika
V praxi se hodnotí hlavně velikost, lokalizace, eroze i samotný charakter puchýře.
U pemphigoidu jsou puchýře napjaté, jsou známky zánětu jeho spodiny a okolí. U pemphigu jsou puchýře spíš plihé a spodina nejeví známky zánětu.
- Histopatologické vyšetření, tj. vzorek tkáně ne různé typy vyšetření
- Vyšetření krve na přítomnost autoprotilátek
Léčba
Hlavní snahou je omezit aktivitu imunitního systému, podávají se tedy imunosupresiva, např. azathioprin, cyklofosfamid, metotrexát. V první fázi se jedná hlavně o kortikosteroidy. V případě infikování se podávají antibiotika. U některých forem zabírají např. antimalarika, podávání nitrožilních imunoglobulinů, plazmaferéza, fotochemoterapie atd.
Důležitá je i lokální terapie erozí a celkově péče o pokožku. Mohou se mazat kortikoidy, antibiotika, provádí se antiseptické koupele a obklady. Eroze je nezbytné pravidelně převazovat.
Autor: Lenka Klabochová