Donovanóza

Donovanóza je známá také jako granuloma venereum nebo inguinální granulom. Jedná se o sexuálně přenosné onemocnění způsobené bakterií Calymmatobacterium granulomatis, což je gramnegativní bakterie mající tyčinkovitý tvar.

Calymmatobacterium granulomatis

Latinsky: Granuloma inguinale

Další názvy: granuloma venereum, inguinální granulom

Příznaky

vředy

Diagnóza

Výskyt

Toto onemocnění bylo poprvé popsáno roku 1882. Jde o vzácnou pohlavní nemoc postihující nejčastěji kůži a podkoží genitálií a přilehlých oblastí. Donovanóza je v některých částech světa endemická a vyskytuje se především v subtropech a tropech v Africe, jihovýchodní Asii, Austrálii, Karibiku, Indii, Nové Guineji a dalších většinou rozvojových zemích.

Příznaky a průběh

Inkubační doba onemocnění se pohybuje od 1 do 12 týdnů. Po uplynutí této doby se na genitálu nebo v blízkosti řitního otvoru začne tvořit jeden nebo více nebolestivých, čirou tekutinou vyplněných puchýřů, které začnou postupně růst, spojovat se, praskat a krvácet. Praskáním se pak puchýře mění ve velmi nakažlivé vředy a v konečném stádiu nemoci dochází k destrukci vnějších pohlavních orgánů, třísel i řitního otvoru, a nakažlivé vředy po sobě zanechávají vazivové jizvy.

Diagnostika

Diagnosticky musí být donovanóza odlišena od syfilidy, při které se na genitálu taktéž vyvíjejí nebolestivé vředy. Při donovanóze však většinou nedochází k žádnému zduření mízních uzlin. Aby se donovanóza prokázala, je nutný odběr vzorku postižené tkáně (biopsie), jeho obarvení Wrightovým barvivem a mikroskopické vyšetření. Ve vorku, který je pozitivní, se nacházejí oválné tmavě fialové tyčinkovité útvary - tzv. Donovanova tělíska, kterými je diagnóza definitivně potvrzena.

Léčba

Donovanóza se léčí podáváním antibiotik po dobu tří týdnů, přičemž nejúčinnějším je azithromycin. Jako alternativu lze užívat doxycyclin, ciprofloxacin aj. V oblastech, kde se tato léčiva těžko shánějí, se může onemocnění rozvinout do takové formy, že bude muset být amputována postižená část těla.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování