Popáleniny od slunce

Spálení sluncem (dermatitis solaris) je akutní, neinfekční kožní zánět, který se vyznačuje zarudnutím, vznikem puchýřků a větších puchýřů, bolestivostí a napětím kůže, která byla delší dobu vystavena ultrafialovému záření.

Popáleniny vzniklé sluněním

Sluneční paprsky jsou sice pro lidské zdraví velmi důležité, ale mají i svoji odvrácenou stranu. Bez patřičné ochrany totiž pronikají hluboko do pokožky a mohou být příčinou jejího poškození. Pokud ke spálení pokožky dojde, je třeba ji co možná nejdříve ošetřit.

Stupeň spálení sluncem záleží na intenzitě slunečního záření, na fototypu kůže a na délce doby trvání expozice. Často se říká, že malé děti a staří lidé se spálí rychleji, ale to se v klinických studiích nikdy neprokázalo.

Stupně popálení sluncem

Pokožka popálená sluncem může být buď mírně zarudlá, nebo červená jako rak. Odborníci klasifikují spálení od slunce podle závažnosti na tři stupně:

  1. Mírné popálení – kůže je začervenalá, bolestivá a horká. Může se objevit i vyšší citlivost a svědění.
  2. Středně těžké popálení – kůže je zarudlá s bílými malými puchýřky a velmi často praská a sloupává se.
  3. Těžké popálení – kůže je tmavě červená buď s puchýřky, nebo bez nich. Objevuje se bolest hlavy, zimnice, nevolnost, horečka a závratě.

Kdy hrozí větší popálení sluncem?

  • Když se namažeme málo – správné množství opalovacích přípravků jsou 2g na jeden cm2  kůže. Přibližně se jedná o 30 ml na jedno použití pro dospělého člověka. 
  • Při použití opalovacích přípravků, které mají prošlé datum spotřeby – kvalita filtrů v ochranném krému nebo mléce se s postupně snižuje a pak nemají správnou účinnost. 
  • Po koupání – voděodolné krémy nás chrání při koupání a plavání. Pak je ale nutné se znovu natřít, protože žádný krém nevydrží na pokožce po koupeli a utření ručníkem v dostatečném množství.
  • Při sportu i při práci venku – vyšší riziko spálení kůže je nejen u vody. Při práci venku nebo sportu je vhodné používat kvůli zvýšenému pocení voděodolný krém. Pokud pot vtéká do očí, vyberte si krém vhodný pro oční okolí. Praktickou variantou slunečních krémů jsou spreje a kapesní balení, které aplikaci zjednoduší.
  • Pozor na užívané léky – některé působí na obranyschopnost pokožky a mohou způsobit nechtěné kožní reakce během  expozice pokožky slunci, a proto vždy konzultujte možnost opalování při užívání léků s lékařem nebo lékárníkem.

Příznaky

Mezi typické příznaky spálení sluncem patří svědění a u těžkého popálení také bolest a napětí kůže. Pacient může uvádět i zimnici, bolest hlavy, pocit slabosti a zvýšené teploty a zároveň může mít zrychlený tep a horečku.

Asi za šest hodin se na kůži po expozici UV záření začne objevovat zarudnutí, které dosahuje maxima za 24 hodin. Zarudnutí  na místech expozice záření je výrazně ohraničené. Při silné intenzitě záření se mohou objevit puchýřky nebo velké puchýře a otok kůže.

Ke stanovení diagnózy většinou stačí klinický obraz a údaje o pobytu na slunci, ale někdy je nutné rozeznat i jiné nemoci, které se mohou vyvíjet v souvislosti s působením UV záření.

Průběh a prognóza

Průběh spálení sluncem záleží na stupni spálení sluncem, který se však nedá srovnávat s popálením kůže vlivem tepla, protože v tomto případě schází III. stupeň popálenin. Důsledkem spálení kůže ultrafialovým zářením může být objevení se náhlého výsevu pigmentových skvrn a poruchy pigmentace.

Antihistaminika na spálení a alergii

Pálení a svědění také efektivně tlumí antihistaminika, která se mohou použít lokálně, a to tak, že se spálená místa se namažou např. Fenistil gelem nebo roll-onem, které jsou známé jako první pomoc na žihadla vos. Dále se antihistaminika dají využít i celkově, a sice jako tablety ke spolknutí. Známý je např. Xyzal nebo Analergin Neo. Tyto léčivé přípravky jsou doporučovány také na nepříjemnou sluneční alergii, která vyvolává svědivou vyrážku, nebo i puchýře.

Léčba

Mírné spálení kůže se léčí buď ochlazováním kůže, nebo natíráním prostředků po opalování. Eventuálně může lékař naordinovat také mírně účinné kortikosteroidy, jež mají protizánětlivé účinky. Celkově lze reakci zmírnit užíváním protizánětlivých léků - kyselina acetylsalicylová, indometacin.

Při těžkém spálení kůže je doporučován klid na lůžku, ale někdy může být pacient dokonce hospitalizován a léčen pomocí infúzí. Kromě lokální léčby je možné podat také kortikosteroidy, přestože v klinických studiích nebyla jejich účinnost ověřena.

Desatero pro pokožku spálenou od slunce

  1. Základ je samozřejmě prevence – před pobytem na sluníčku pamatujte na důkladnou aplikaci přípravků na opalování. Ty se nanášejí 30 minut před sluněním a během dne by měla být jejich aplikace vícekrát opakována, ale mezi 10-15 hodinou je vhodné se slunečnímu záření vyhýbat zcela.
  2. Varovné signály vašeho těla neberte na lehkou váhu. Při prvních příznacích spálení, jako je svědění, píchání, pálení kůže se ihned schovejte do stínu, nejlépe dovnitř nějaké budovy, ale pokud to není možné, tak se alespoň oblékněte, aby se spálení ještě více nezhoršovalo. Pozor, zarudnutí bude patrné teprve s mírným časovým odstupem od pobytu na sluníčku.
  3. Jako první pomoc pomáhají chladné obklady, jako např. obklad namočený ve vychlazeném odvaru ze zeleného nebo černého čaje.
  4. Pomohou i koupele ve vlažné vodě nebo sprchování.
  5. Po koupeli spálenou pokožku opatrně osušte a pak naneste regenerační přípravek obsahující D-panthenol. Dalšími aktivními látkami, které pokožce podrážděné sluncem prospívají, jsou měsíček lékařský, aloe vera, vitamín A apod.
  6. Zvyšte příjem tekutin, protože organismus potřebuje při hojení spálenin více vody.
  7. Jestliže se vám na spálené kůži vyskytnou puchýřky, v žádném případě je nepropichujte. Za čas se zahojí samy. Tekutina v nich obsažená totiž chrání postižená místa před infekcí a podporuje hojení kůže.
  8. Na sluníčko nechoďte, dokud nebude kůže zcela zdravá. Před slunečním zářením spolehlivě chrání neprosvítající oděv.
  9. Při těžkém spálení, nebo jestliže máte větší část kůže pokrytou puchýřky (například celá záda), pak vyhledejte lékařskou pomoc.
  10. V případě velmi bolestivého spálení, popřemýšlejte o užití volně prodejného léku proti bolesti a s protizánětlivým účinkem, například ibuprofen.
Autor: Lenka Klabochová

pletení a háčkování