Svrab

Svrab je velmi nakažlivé kožní onemocnění. Je rozšířeno po celém světě, postihuje všechny rasy a vrstvy obyvatelstva, nevyhýbá se dospělým ani dětem. Šíří se hlavně v kolektivech, kde žijí lidé v těsném kontaktu. Nejčastější cesta přenosu je mezi sexuálními partnery. Imunitně oslabení jedinci mohou být k onemocnění náchylnější.

Svrab, který způsobuje zákožka svrabová.

Latinsky: Scabies

Další názvy: dermatóza vyvolaná parazitem zákožky svrabové, infekce zákožkou svrabovou, sarkoptóza, prašivina

Příznaky

chodbičky v pokožce pupínky škrábance na kůži

Týká se části těla

Diagnóza

Dosud se svrab považoval za nemoc vyskytující se výhradně mezi bezdomovci a mezi lidmi žijících v podobných poměrech. Od jisté doby se nemoci daří mezi mladými dospělými. Obecně se upozorňuje na to, že nemoc se často zaměňuje s ekzémem, proto zůstává často nepozorovaná a zanedbávaná.

Původce onemocnění má označení Sarcoptes scabiei a jde o roztoče s průsvitným tělem se čtyřmi páry nohou a silnou čelistí. Samička roztoče se může pohybovat po pokožce rychlostí cca 2,5 cm / min. Když si najde vhodné místo, zahrabe se do zrohovatělé vrstvy kůže. Svou chodbičku zvětšuje každým dnem o 0,5-5 mm, přičemž klade dvě až tři vajíčka. Pokud má optimální podmínky, nevrací se už na povrch pokožky. Vyživuje se lymfatickými a kožními buňkami. Po třech až čtyřech dnech se vajíčka přeměňují na larvy. Na rozdíl od dospělých roztočů mají jen tři páry nohou, jinak se však od nich v žádném ohledu neliší.

Příznaky svrabu

Symptomy jsou nepříjemné: noční svědění, změny na pokožce připomínající ekzém. Často postiženými místy jsou prsty, prsní bradavky, oblast genitálií a podpaží. Diagnóza se stanovuje po zjištění přítomnosti roztoče na těle mikroskopickým důkazem, který je však často obtížné získat. Na ošetření a léčbu se používají různé emulze (např. Lindan 1%), které se nanášejí podle předepsaného vzoru. Vedle toho je nutná péče i o daší členy rodiny, důkladné vyčištění postele a prádla. Při poctivě provedené terapii je prognóza na uzdravení velmi dobrá.

Léčba svrabu

Pro léčbu je možné použít různé prostředky. Je třeba si uvědomit, že léčení by měly být i sexuální partneři a členové rodiny, i když se u nich nevyskytují příznaky nemoci. U infikovaných se totiž mohou první příznaky objevit až po čtyřech týdnech.

Používají se masti a krémy s obsahem látek, které zákožky zničí. Tyto přípravky je však nutno aplikovat na celé tělo, od krku dolů. Přípravek musí působit na zákožky kontaktně. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat. Léčebnou kúru, během které je nemocnému doporučeno se nemýt, je nutno podstoupit opakovaně; jednorázová aplikace nestačí. Po každé kúře je nutno všechno prádlo opět vyvařit, a teprve potom se vykoupat. Podle pokynů lékaře současně léčit všechny osoby v těsném kontaktu s nakaženým, i když nemají dosud klinické příznaky.

U pacientů se silnými strupy se musí léčebný postup opakovat častěji, někdy i několik týdnů. Ačkoliv při úspěšné léčbě se svědění většinou zjemní už po dvou dnech, může trvat - v reakci imunitního systému na protein roztoče - i několik týdnů. Tato skutečnost se nesmí chápat jako selhání léčebná postupu. Příliš časté používání léčebných prostředků proti svrabu může vést k podráždění pokožky. Neutuchající svědění však bývá častěji zapříčiněny opětovným nakažením od rodinných příslušníků nebo nesprávným použitıch léčebných prostředků.

Prevence proti nakažení svrabem

  • Dodržovat zásady osobní hygieny.
  • Důkladně si mýt ruce
  • Vyhýbat se těsnému kontaktu s neznámými osobami.
  • Vyhnout se přespávání v cizí ložním prádle.
  • Pravidelné praní a žehlení ložního prádla.

Zcela vyloučit riziko nakaření svrabem ale není možné.

Prevence proti opětovnému nakažení

Nejjednodušší metoda prevence je ošetření ošacení a ložního prádla 90 °C horkou vodou, nejlépe v pračce. Tímto způsobem se ale může zničit i na vysokou teplotu citlivé prádlo. Další metodou je využít metodu odnětí potravy. Prádlo se uskladní například do čistých sáčků od smetí na min. 72 hodin (nehledě na venkovní teplotu). Pro zvýšení účinnosti se doporučuje přitom vytvořit jakési malé vakuum, například za pomoci vysavače. Roztoči tímto způsobem zahynou hladem a možnost parazitování, a tím pádem i opětovného nakažení se vyloučí. Po tomto speciálním uskladnění může prádlo vyprat při běžné teplotě a bez problémů opět nosit.

pletení a háčkování