Anaplazmóza - ehrlichióza

Když nás kousne klíště, tak se zpravidla obáváme boreliózy nebo klíšťové encefalitidy.  Avšak existuje i další infekční onemocnění přenášené klíšťaty a teprve nedávno rozpoznané.

Klíště

Další názvy: Lidská granulomatozní ehrlichióza, Lidská monocytární ehrlichióza

Příznaky

Jedná se o anaplazmózu nebo též ehrlichiózu, která se může podobat některým typům Lymské boreliózy. Ehrlichióza je závažné onemocnění, které, jestliže není léčeno, může mít velmi vážné následky především u lidí bez sleziny a se sníženou obranyschopností.

Původce

Původcem tohoto onemocnění je bakterie Anaplasma phagocytophilum, která se dříve nazývala Ehrlichia phagocytophilum - odtud název nemoci. Tato bakterie napadá bílé krvinky a proniká do nich. Tím snižuje jejich obrannou funkci a vyvolává horečnaté onemocnění s názvem lidská granulocytární ehrlichióza. Bakterie způsobující anaplazmózu, se vyskytuje po celém světě. Toto onemocnění tedy nemusíte dostat pouze na vzdálenějších místech, např. v USA, ale také u nás v Evropě. Inkubační doba činí 14 dní s rozmezím 7 až 21 dní.

Etiologie

  • gramnegativní bakterie rodu Ehrlichia neboli Anaplasma
  • přenos klíštětem rodu Ixodes, Amblyoma, Dermacentor
  • bakterie jsou morfologicky proměnlivé, obvykle se jedná o koky nebo kokobacily
  • vyskytují se uvnitř leukocytů, kde se nacházejí membránou ohraničené vakuoly

Příznaky ehrlichiózy

Ehrlichiózu není snadné diagnostikovat pouze podle klinických příznaků. Po kousnutí klíštětem se objevují nečastěji horečky trvající 3-7 dní, ale většinou i déle. Také se projevuje bolestmi hlavy a svalů, zvětšenými uzlinami, malátností, nevolností, zvracením a zmateností. Jedná se především o akutní onemocnění. V těžších případech, které nejsou léčeny včas, přechází ehrlichióza do stavu chronického a může ohrozit i život pacienta.

Jak se nemoc odhalí?

V prvním týdnu nemoci jsou testy na přítomnost protilátek často negativní a z tohoto důvodu je stanovení správné diagnózy obtížné. Proto je nutné, informovat lékaře o všech příznacích, které na sobě pozorujete a nahlásit i lokalitu, ze které jste si klíště přinesli. Na základě těchto informací se pak zahajuje léčba. Nemoc může být odhalena také podle některých výsledků krevního obrazu, jako je např. nízký počet krevních destiček a bílých krvinek.

Léčba ehrlichiózy  

Pacienti, kteří mají vážnější projevy onemocnění, mohou být hospitalizováni a léčeni v nemocnici. Měli by se poradit se specialistou na infekční onemocnění, ale jestliže se vyskytnou krvácivé projevy, tak s hematologem. Pacienti užívají antibiotika, především doxycyklin a rifampicin. Dieta nijak omezena nebývá, a klid na lůžku a omezení aktivity je závislé na vážnosti onemocnění.

Prevence

K maximálnímu snížení rizika kousnutí klíštětem se doporučuje nosit světlý oděv, aby na něm mohla být klíšťata vidět, chránit si nohy dlouhými nohavicemi zastrčenými do ponožek a ruce rukavicemi. Používejte také repelenty (u dětí a těhotných žen je nutné poradit se s lékařem nebo lékárníkem). Po návratu se důkladně prohlédněte a případná klíšťata odstraňte opatrným nepřerušovaným tahem pinzetou či kleštičkami. Postižené místo vydezinfikujte, a kdyby se v blízké době objevila změna zdravotního stavu jako horečky a bolesti hlavy, je třeba neprodleně navštívit lékaře.

Autor: Lenka Klabochová

pletení a háčkování