Ganglion

Cysta naplněná rosolem, vyskytující se v oblasti kloubů a šlach, nejčastěji na ruce či noze. Jedná se o váček, který je vyplněn tekutinou jehož příčina není zcela jasná, ale většinou se jedná o následek úrazu daného kloubu či šlachy.

Ganglion na ruce a noze

Latinsky: Ganglionitis

Další názvy: pseudocysta, ganglium, ganglia

Příznaky

bolest hrbol na kůži

Týká se části těla

Diagnóza

Jak ganglion vypadá?

Ganglion si můžete představit jako kuličku pod kůži, která je světlejší než ostatní části a při zmáčknutí může být velmi nepříjemná. Jedním z možných důvodů je infekce kloubu a nebo mechanické podráždění, dlouhodobé přetěžování, úraz a nebo únik kloubní tekutiny.

Kdy začít ganglion léčit?

Ganglion je spíše kosmetický problém, ale může také narůst do větších rozměrů a nebo bolet při určité námaze, poté už je dobré tento problém řešit. Můžete počkat, jestli se ganglion sám neztratí, také používání různých mastiček a masírování postiženého místa je dobré aplikovat.

Léčba ganglionu

Aktivní léčba ganglionu je chirurgické odstranění, může se jednat o klasické vyříznutí nebo vypuštění za pomocí injekční stříkačky. Vždy budete lokálně umrtveni a místo vám bude poté sterilně kryto. Jestliže se rozhodnete ganglion jen vypustit, tzv. Aspirace ganglia, jedná se o zákrok, který uleví od bolesti, ale bohužel je zde vysoká pravděpodobnost opětovné recidivy. Ganglion odstraníme chirurgicky co nejblíže kloubu, aby bylo zamezeno opětovnému vytvoření.

Existuje prevence?

Účinná prevence neexistuje, protože přesný mechanismus vzniku není zcela objasněn. Pokud máte ganglion a nijak vám nevadí, místo masírujte a můžete užívat léky proti zánětu. Pro úplně odstranění raději zvolte chirurgické odstranění, jak už jsem psala výše, jen aspirace nestačí.

Autor: Lucie Kliková

pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara