Maligní melanom

Agresivní a nejvíce rozšířený typ rakoviny, která může postihnout i vás. Z preventivních aspektů je tento nádor velice dobře rozpoznatelný a můžete jeho výskyt velmi snížit. Dodržování doporučení lékařů vás dokáží od tohoto nádoru ochránit. Melanom vzniká na kůži, dále postihuje oko, ucho, genitál, GIT (zažívací trakt), vaječníky, močový měchýř, plíce.

Stádia maligního melanomu

Latinsky: lentigo maligna melanom

Další názvy: zhoubný melanom, rakovina kůže, melanoma, povrchově se šířící melanom, nodulární melanom, lentigo maligna melanom, akrolentiginózní melanom

Příznaky

hrbol na kůži hyperpigmentace mateřská znaménka

Týká se části těla

Diagnóza

Příznaky maligního melanomu

Nejčastěji se melanom objevuje u mužů na hrudi a u žen na bérci a zádech. Hlavní příčinou vzniku tohoto nádoru je vystavování se slunci a mechanické dráždění mateřského znaménka. Jak poznáte maligní melanom? Pigmentové znaménko začne svědit, začne měnit barvu, má nedokonalé okraje a nepřiměřené okraje, které se mohou měnit. U nově zjištěného znaménka vzniká větší pravděpodobnost vzniku melanomu. Různě barevné odstíny znaménka, bouličky, šíření do okolí a celková změna vzhledu. Při změně velikosti, byste měli zpozornět pokud pigmentové znaménko doroste alespoň z jedné strany na více než 6 mm. Pozorujte také modrošedé až šedobílé závoje, které jsou na povrchu znaménka a jsou pro maligní melanom typické.

Diagnostika

Diagnostika maligního melanomu se provádí u obvodního lékaře, který vás poté pošle k dermatologovi. Vyšetření pigmentového znaménka vůbec nebolí a je hotové během několika minut. Lékař se vás zeptá kdy se začaly změny objevovat, prohlédne vám všechny znaménka a za pomocí dermatoskopu prohlédne znaménko, které je podezřelé. Dále se provede biopsie, která s určitostí prokáže, zda je přítomná rakovina.

Maligní melanom se dělí na 4 stádia, která určují rozsah postižení a prognózu. Značí se 0 – IV stádium.

Léčba maligního melanomu

Mezi hlavní léčebnou metodu patří odstranění znaménka s alespoň 5 mm zdravé okolní tkáně, u horšího stádia melanomu se doporučuje až 2 cm zdravé tkáně kolem. Ostatní terapie jako je chemoterapie, radioterapie, biologická léčba a další nemá na vyléčení pacientů zatím žádný vliv.

Pacienti s maligním melanomem jsou velice náchylní na relaps, nové ložisko se objevuje 1 – 3 roky od prvního melanomu. 97% pacientům se nové ložisko vytvoří do 10 let od prvního melanomu. Metastázy jsou velice agresivní a pokud je zasažen mozek je prognóza jen několika měsíční.

Prevence

Prevence je v tomto případě velice účinná a můžete se tak zachránit před maligním melanomem! Je velice důležité nevystavovat se nepřiměřenému slunečnímu záření a používat ochranné krémy na opalování!

Autor: Lucie Kliková DiS.

pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara