Histaminová intolerance
Abychom správně pochopili složitost tohoto onemocnění, je zapotřebí si nejprve vysvětlit, co to vlastně Histamin je a k čemu je pro naše tělo prospěšný.
Další názvy: HIT
Příznaky
Co je to Histamin?
Jedná se o hormon, který si tělo jednak dokáže samo vytvořit a jednak je získáváno potravou. Histamin je neurotransmiter, který je produkovaný mnoha buňkami lidského těla. Nejvíce však nervovými buňkami a bílými krvinkami. Histamin je nejvíce přítomen na kůži, v plicích a ve střevech. Pokud je ho nadbytek a reaguje na nějaký alergen, může vzniknout v lokální oblasti otok, zarudnutí, vyrážka. Jestliže je ho ještě větší míra, může vzniknout anafylaktický šok.
K čemu je histamin dobrý?
Histamin působí na hladké svalstvo, dokáže rozšiřovat cévy, zintenzivňuje kontrakce dělohy a průdušek, je to neurotransmiter (přenos vzruchů) v mozku.
Kdy naopak škodí?
Jestliže se při alergické reakci vyplaví nadbytečné množství histaminu, vznikají všechny výše uvedené děje a může to způsobit velmi nepříjemný otok až smrt.
K potlačení této reakce se užívají antihistaminika.
Histaminová intolerance
Onemocnění, které nejčastěji postihuje ženy ve středních letech. Procento nemocných touto chorobou se odhaduje na 2-3%. Jedná se o onemocnění, kdy je přítomna nerovnováha mezi odbouráváním a přísunem histaminu. Nerovnováha může vzniknout konzumací jídla či vystavování lidského těla histaminu či sníženou koncentrací enzymu diaminooxidázy (DAO – produkován buňkami v trávicím traktu), který odbourává histamin.
Příčiny vzniku onemocnění
Zatím se zcela neví, proč tato nerovnováha vzniká. Může se jednat o dědičné onemocnění.
Příznaky histaminové intolerance
- Zažívací problémy – bolest břicha, průjmy, nadýmání, křeče, zvracení
- Neurologické problémy - bolest hlavy, závratě, nauzea
- Kožní problémy – otoky, vyrážka, zarudnutí, zvýšená lokální teplota
- Dýchací problémy – dušnost, kašel, otoky nosní dutiny
- Pálení a slzení očí
- srdeční problémy – arytmie, bušení srdce, snížený TK
- Porucha menstruace, poruchy spánku, nechuť, poruchy nálad
Diagnostika
Jestliže trpíte některým z výše uvedených problémů a navíc se vaše příznaky zhoršují v nějaké období či po konzumaci nějakého jídla je určitě dobré, zajistit si odborné vyšetření u alergologa či imunologa. Na základě odběru krve a tzv. Kožní Prick testy, kdy vám bude na předloktí napícháno několik nejčastějších alergenů a podle vaší reakce bude vyloučena či potvrzena alergie.
Léčba
- Antihistaminika
- Odstranění alergenu
- Imunoterapie
- Dieta – tento bod je velmi problematický a ani odborníci se nemohou shodnout na tom, jaké potraviny jsou vhodné a které úplně vyloučit. Zaměřte se na vlastní potřeby a pokud vám nedělá dobře například. kyselé ovoce, tak ho nejezte.