Nechutenství
Nechutenství (latinsky anorexie) je příznak, který se projevuje ztrátou chuti k jídlu. Čas od času potkává každého z nás. Příčinou jsou například krátkodobé zažívací obtíže nebo horečnaté stavy. U žen ji způsobuje třeba těhotenství. Trvá-li však tento příznak delší dobu, za vznikem stojí pravděpodobně závažnější příčina. Nechutenství provází nádorová onemocnění, onemocnění trávicího traktu, infekční mononukleózu, záněty jater a ledvin, tuberkulózu, vysoký krevní tlak nebo například autoimunitní poruchy. Příznak může být rovněž vyvolán nadměrným příjmem léků.
Nemoci s tímto příznakem
Kromě fyzických chorob hrají důležitou roli u vzniku anorexie i ty psychické. Mezi dvě nejznámější formy patří dětská anorexie, vznikající jako důsledek nucení malého dítěte do jídla, a mentální anorexie, postihující především mladé dívky, které mají většinou zkreslenou představu o svém těle a z důvodu hubnutí jídlo odmítají. Úbytek chuti k jídlu vzniká dále jako následek depresivních či jiných úzkostných stavů.
Léčba se primárně soustřeďuje na nemoc, kterou nechutenství provází. Není-li však zjištěno žádné takové onemocnění a chuť k jídlu stále chybí, doporučují se například následující opatření: Dávky jídel by měly být menší a na jídlo by vždy měl být vyhrazen dostatečný čas, aby se předcházelo jedení ve spěchu. Vhodné nejsou produkty obsahující bílou mouku. Kofein potlačuje chuť k jídlu, a proto by se nápoje jako káva a čaj měly pít až po jídle. Tekutiny obecně se mají podávat pouze v malých dávkách, aby nevyplňovaly žaludek a nesnižovaly tak pocit hladu. Nadměrnému pití alkoholu by se lidé trpící na nechutenství měli vyhýbat, doporučeno není ani kouření cigaret. Malá sklenka vína by však chuť mohla naopak podpořit. Doporučeno je také pravidelné cvičení.
Lékaře je třeba vyhledat, trvá-li nechutenství déle než týden a je-li doprovázeno zvracením, průjmy, silnými bolestmi břicha nebo úbytkem na váze.
Další informace: anorexie
Autor: Simona Knotková