Herpangina

Virové onemocnění způsobující ošklivé infekční onemocnění, viry Coxsackie napadají především ústní dutinu a krční mandle. Nejčastěji jsou postiženi straší děti a dospívající a to především v letních měsících.

Herpangina - oteklé uzliny

Projevy herpanginy

Typické pro toto onemocnění jsou vysoké horečky - až 40°C, bolest v krku, problémy s polykáním. Dále se objevuje malátnost, únava a nechutenství. Na měkkém patře a na krčních mandlí se objevují vřídky, které jsou červeně ohraničené. Ty se zahojí do několika dní. Uzliny na krku nemusí, ale také mohou být zvětšeny.

Vřídky se neobjevují na dásních ani na tvrdém patře, můžete zaměnit za afty, ty se ovšem velmi často objevují právě na dásních a jazyku.

Inkubační doba

Inkubační doba tohoto onemocnění je 1 – 10 dní. Jedná se o velmi agresivní přenos, který je zprostředkován fekálně-orální cestou nebo sekretem z dýchacích cest. Jedná se o jednu z častých nemocí špinavých rukou.

Léčba

Léčba není zaměřena na viry způsobující toto onemocnění. Léčba je pouze symptomatologická, užívají se analgetika, léky na posílení imunity a různé proplachy ústní dutiny. Vhodné jsou konopné tinktury, genciánová violeť, ústní voda nebo bylinkové čaje.

Prevence

Jako nejlepší prevencí tohoto onemocnění, je důkladná hygiena. Zejména v letních měsících kdy jsou děti častěji venku. Protože je přenos nejčastěji proveden špinavou rukou, je hygiena základem k omezení tohoto onemocnění. Starší děti by měly užívat také doplňky stravy, ale volte raději přírodní zdroje jako jsou citróny, pomeranče, jahody či další ovoce. U umělých doplňcích stravy sáhněte až jako poslední nebo při prokázání snížené imunity. Vaše tělo si samo řekne co potřebuje.

Tento virus se objevuje v teplých měsících, především na hřištích nebo na letních táborech, kde mají děti sníženou hygienu, proto je zapotřebí zajistit dostatek informací a hygienických přípravků.

Autor: Lucie Kliková,DiS.

pletení a háčkování