Dutina ústní

Vstup do dutiny ústní (vestibulum oris) je ohraničen rty, tvářemi a zubními oblouky, samotnou ústní dutinu pak vymezuje měkké a tvrdé patro, tváře a jazyk. Patří k ní i velké slinné žlázy – podčelistní (submandilulární), podjazyková (sublingvální) a příušní (parotida). Ústní dutina je místem fonace, vnímání chuti a prvním zpracováváním potravy.

Dutina ústní

Nejdůležitějším dějem, který se v ústní dutině odehrává, je rozmělnění potravy a její smíchání se slinami. Toto se děje žvýkáním, na kterém se účastní jednak zuby, a jednak hlavové svaly, největším z nich je sval žvýkací (musculus masseter). V tuto chvíli začíná proces trávení. Sliny totiž obsahují i trávicí enzym alfa amylázu, která štěpí škroby, tedy složité sacharidy na jednodušší cukry. Krom amylázy je ve slinách mucin, který je tvořen i dalšími oddíly trávicí soustavy a má funkci ochrannou. Podstatnou složkou slin je i lysozym, který je schopen ničit choroboplodné zárodky.

Na trávení se podílí i jazyk, jehož žlázky produkují v malém množství další trávicí enzym, a to lipázu, která štěpí tuky.

Z úst je potrava v podobě vlhkého dobře spolknutelného sousta před hltan posunuta do jícnu.

Mezi nejčastější nemoci s problémy spojené s ústní dutinou jsou různé afekce na sliznici ústní dutiny a rtů – mohou to být opary, afty, přerůstání kvasinek, které tvoří bělavé povlaky či bakteriální infekce. Často bývají postižené dásně, ve středním věku více než polovina lidí trpí paradontózou různé tíže, která vede k obnažení zubních krčků, bolestivosti zubů, a co víc, k jejich viklavosti a vypadávání. Krom měkkých tkání mohou být samozřejmě poškozeny i zuby. Snad každý zná zubní kaz vznikající působením bakterií žijících v zubním plaku a kameni. Zde skutečně platí heslo, že čistý zub, je zdravý zub. Ani ústní dutině se nevyhýbají různé druhy rakovin.


pletení a háčkování