Záškrt

Záškrt (diftérie) je závažné infekční onemocnění, u nás je jeho výskyt sporadický, a to hlavně díky povinnému očkování.

záškrt u dětí

Původce

Záškrt je způsoben invazí bakterie Corynebacterium diphtheriae, která produkuje difterický toxin, který blokuje syntézu proteinů a ničí slizniční buňky v oblasti infekce.

Přenos a průběh záškrtu

Přenos se děje kapénkovou infekcí od nakaženého, ale také bezpříznakového bacilonosiče, a kontaminovanými předměty, neboť je bakterie velmi odolná proti vnějším vlivům.

Vlivem očkování, pokud už jedinec onemocní, je průběh nemoci velmi mírný a vyléčení brzké.

Záškrt se může vyskytnout ve dvou formách:

  1. maligní diftérie;
  2. diftérie ženského genitálu se vyskytuje u malých holčiček, přenos je pomocí prstů.

Příznaky záškrtu

Maligní diftérii je také možno nazvat záškrtem hltanu, u kojenců se může projevit jako krvavý záškrt nosu.  Začíná asi po 1-4 dnech od nakažení horečkou a potížemi s polykáním. Je v tomto stádiu velmi snadno zaměnitelný s angínou. Hrtan nemocných záškrtem je zarudlý, oteklý, stejně tak krční mandle a dutina nosní. Později se v hrtanu objeví pro záškrt typické zprvu šedobílý, pak hnědavý povlak, který se nazývá pablána či pseudomembrána a způsobuje zápach z úst.  Blána zhoršuje polykání, mluvení, a pokud je rozsáhlá a tlustá, i dýchání. Povlak však pevně lpí a při jeho odstranění může dojít ke krvácení.

Komplikací nemoci je pak udušení, ale také zánět srdečního svalu, který je způsoben systémovým působením toxinu.

Léčba záškrtu

V případě záškrtu je nutné podat záškrtový antitoxin čili „protijed“, který neutralizuje toxin, který produkují bakterie. Nasazují se též antibiotika zabíjející bakterie záškrtu a kortikoidy, které mírní otok hrdla. Pokud je riziko dušení, provádí se tracheostomie. I přes současnou vysokou léčebnou úroveň, je nákaza v 5-10% smrtná.

Prevence

Výskyt záškrtu téměř na nulu je dán povinným očkováním, které je součástí hexavakcíny. Začíná se očkovat od 9. týdne života a během jednoho roku jsou podány 3 dávky. 4. dávka pak 18. měsíce. Děti se přeočkovávají v 5-6 letech a 10-11 letech.

Autor: Drahomíra Holmannová

pletení a háčkování