Brucelóza

Brucelóza je vysoce nakažlivé onemocnění člověka a zvířat vyskytující se po celém, světě. U nás bylo onemocnění domácích zvířat vymýceno v 60. letech 20. století.

Brucella

Další názvy: vlnitá horečka, maltská horečka, Bangova choroba, infekční zmetání skotu

Příznaky

slabost

Diagnóza

Onemocnění bylo poprvé popsáno v roce 1887 Sirem Davidem Bruce a bylo po něm i pojmenováno. Jedná se o onemocnění, které se vyskytuje hlavně u prasat, přežvýkavců a dalších zvířat. Od nich se může nakazit i člověk, ale tato nemoc není mezi lidmi přenosná. Zdrojem infekce je pro člověka také nedostatečně tepelně ošetřené mléko a výrobky z něj.

Původce

Brucelóza je způsobena bakteriemi rodu Brucella. Jsou to tyčinkovité, gramnegativní, aerobní bakterie, které se v hostitelském organismu vyskytují uvnitř buněk (intracelulárně). Dnes je známo 8 druhů bakterií brucel lišících se především původním hostitelem.

Brucelózu u lidí nejčastěji způsobuje druh  B. melitensis, který se hojně vyskytuje v oblastech Blízkého a Středního východu, Středozemního moře, Jižní a Střední Ameriky.

Příznaky brucelózy

Mezi nejčastější příznaky onemocnění zvířat se řadí především záněty varlat a nadvarlat samců a ztráta jejich plodnosti. U samic jde hlavně o potraty gravidních samic. U lidí postihuje onemocnění vícero orgánových soustav (tzv. multisystémové onemocnění). Mezi nejčastější klinické příznaky patří horečka, která bývá velmi frekventovaná, přerušovaná a kolísavá. Pokud je postižený pohybový aparát, pociťují pacienti bolesti kloubů a svalů, které jsou typické pro artritidu, záněty šlach a jejich pochev.

Dalšími častými příznaky jsou:

  • únava
  • deprese
  • bolesti hlavy
  • celková slabost
  • malátnost
  • nevolnost
  • nechutenství

Pokud je postižen nervový systém, vyskytne se u pacientů zadržení moči (retence), závratě a dočasné ochrnutí končetin. Nákaza pohlavního ústrojí mužů vede k zánětům varlat a může způsobit neplodnost. Infekce u těhotných žen může vést k potratům, předčasným porodům, k narození postižených dětí nebo dokonce k úmrtnosti novorozenců.

Prevence a léčba

Preventivním opatřením je hlavně důsledné vyšetřování domácích zvířat a zamezení konzumace tepelně nezpracovaného mléka a výrobků z něj. Terapie hospodářských zvířat se neprovádí. Zvířata s touto nemocí bývají utracena. Terapie je povolena u psů, ale ve většině případů je neúspěšná a klinické příznaky se stále objevují. Doporučuje se kastrace nakažených fen a psů.

Léčba brucelózy u lidí je kvůli širokému spektru projevů onemocnění a častému rozvoji komplikací dosti složitá. Základem léčby je podávání antibiotik a dle potřeby bývá podporováno symptomatologickou léčbou.  K léčbě brucelózy u dospělých se doporučuje antibiotikum rifampicin a doxycyklyn dvakrát denně po dobu šesti týdnů. 

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování