Odchlípnutá sítnice

Toto onemocnění, které postihuje vidění, je velice závažné a jeho poškození závisí na tom, zda ještě někdy budete vidět. Jeho příznaky nejsou radno podceňovat a okamžité vyhledání lékaře bude hrát ve váš prospěch. Odchlípnutí sítnice může vzniknout náhle v každém věku, nejčastěji vzniká ve středním a vyšším věku.

Odchlípení sítnice (retiny)

Latinsky: amotio retinae

Další názvy: Odtržení sítnice, Amoce sítnice, amotio retinae

Příznaky

drobné tečky v zorném poli šedavý stín záblesky před okem

Týká se části těla

Diagnóza

Příznaky odchlípnutí sítnice

Přítomnost malých trhlinek a svrašťování sklivce napomáhá k odchlípení. Jedná se tedy o degenerativní změny na sítnici oka, která vedou postupně k rozšiřování problémů a pomalému zhoršování zraku, až ke slepotě.

Příznaky jsou v tomto případě, zejména v začátcích onemocnění, ne zcela jasné, proto je dobré pozorovat své oko a jestliže nastane zhoršení, navštívit lékaře. Mezi nejčastější příznaky patří záblesky, bílé tečky, tzv. poletující mušky, šedé skvrnky, to vše vnímáte jako rušivý vjem při vidění. Clona, kterou vnímá postižený nejprve na okraji zorného pole, se postupně rozšiřuje na celé oko. Vidění se zhoršuje jen na jednom oku, proto si toho nemocný nemusí delší dobu vůbec všimnout.

Diagnostika a léčba

Oftalmoskop, perimetr, štěrbinová lampa, ultrazvuk, to jsou hlavní diagnostické přístroje, které nám určí jaké je poškození a zda je možné nějak zabránit úplnému oslepnutí.

Sítnicové trhlinky jsou za pomocí laseru napojeny zpět k sobě. Jedinou možnou léčebnou metodou je operace odchlípení sítnice. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii a je zapotřebí několik dní ležet v naprostém klidu. V tomto případě se většinou zalepují obě oči, a pacient je tak zcela odkázán na pomoci ostatních. Používají se dva druhy operace, první má díky zmrazení sítnice za následek tu věc, že se sítnice začne díky jizvám přichytávat opět na oční stěnu. Při těžším průběhu onemocnění se sítnice přichytí díky laseru a sklivec se odstraní a nahradí plynem či olejem, který sítnici přidržuje zevnitř.

Jakmile k odchlípení došlo, není možné s tímto onemocnění nic jiného dělat, než vyhledat lékařskou pomoc. Jestliže jste si všimli, že v poslední době špatně vidíte na jedno oko a máte u krajů zorného pole šedé clony, je potřeba urychleně vyhledat lékaře.  

Autor: Lucie Kliková DiS.

pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara