Synovitida

Synovitida je zánětem synoviální blány kloubu, neboli tzv. synovie, která vystýlá kloubní vnitřek a současně produkuje kloubní maz, viskózní tekutinu, která kloub průběžně lubrikuje a tím snižuje tření mezi plochami kloubů a některými šlachami během pohybu. 

Synovitida - zánět synoviální blány kloubu

Další názvy: synovie

Příznaky

Týká se části těla

Diagnóza

Synovie je pojivová tkáň lemující vnitřek kloubního pouzdra. Strukturu kloubu tvoří kloubní kapsle, která klouby obklopuje. Mezi tyto klouby patří ruka, zápěstí, loket, rameno, noha, kotník a koleno. Je složena z vnější tvrdé vrstvy a vnitřní měkké vrstvy (synovium).

Příčiny synovitidy

U zdravého a aktivního člověka je nejčastější příčinou vzniku synovitidy nadměrné používání kloubů. Vyskytuje se zejména u sportovců nebo u lidí, kteří mají často stresové pohyby, jako jsou dřepy nebo zvedání něčeho těžkého.

Také se často vyvíjí při revmatoidní a psoriatické artritidě, zranění, dny nebo systémovém onemocnění jako je lupus erythematodes.

Synovitida však také běžně vzniká u lidí trpících nějakým typem zánětlivé artritidy, u nichž je nadměrný růst synovie součástí abnormální odpovědí imunity, kdy tělo chybně identifikuje svoji vlastní chrupavku, a považuje ji za cizí látku, která musí být odstraněna.

Ztráta chrupavky následně poškodí povrch kloubu a dochází ke ztuhnutí a bolesti typické pro všechny formy artritidy. Častější formou artritidy je osteoartritida, u které se však tento typ zánětlivé reakce nevyskytuje.

Příznaky zánětu synoviální blány kloubu

Hlavním příznakem synovitidy je tzv. artralgie, což je název pro bolest kloubů doprovázenou otokem, teplem a ztuhlostí. Při artralgii dochází i k narůstání kostní tkáně v okolí kloubu. Bolest u synovitidy bývá zpravidla závažnější, než by se dalo předpokládat dle vzhledu kloubu, což znamená, že u synovitidy nemusí být přítomny žádné zjevné projevy zranění nebo otoku způsobujících právě bolest.

Příznaky bývají obvykle jen krátkodobé a mohou se projevit kdykoliv na nejrůznějších místech těla. Je-li však příčinou synovitidy nadměrné používání kloubu, pak bolest zůstává většinou pouze na jednom místě.

Diagnostika

Diagnostiku synovitidy určuje lékař – revmatolog, tím, že se snaží o diagnózu příčiny bolesti. Nejprve zjistí, zda bolest vychází přímo zevnitř kloubu, což skutečnou synovitidu potvrdí, nebo zda je způsobena spíše zánětem šlach, který je označován jako tendinitida. Pro stanovení přesné diagnózy se často vyžaduje vyšetření zobrazovacími metodami, jako je muskuloskeletální ultrazvuk. nebo MRI.

Léčba

Léčba synovitidy vždy záleží na příčině. K léčbě jsou využívány léky protizánětlivé léky, jako jsou nesteroidní antiflogistika až kortikoidy.

Volně prodejné protizánětlivé nesteroidní léky, jako je např. ibuprofen, mohou podpořit snížení bolesti a otoku u synovitidy, která je způsobena buď zánětlivou artritidou, nebo poraněným kloubem.

Pacienti nereagující na tuto léčbu, se mohou poslat k ortopedickému chirurgovi, aby s ním projednali tzv. synovektomii, což je metoda, při které se odstraní velká část synovia.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování