Ušní barotrauma

Pro milovníky potápění je ušní barotrauma jednou z nejčastějších úrazů, které se jim mohou stát. Pro lidi, kterým potápění nic neříká, se barotrauma může objevit v letadle nebo při vehementním Valsalvův manévru. Potápěči mi dají jistě za pravdu, že toto onemocnění je velmi nepříjemné, pokud se nezasáhne včas může vést až k definitivní hluchotě. Při změně tlaku může vzniknout prasklina v bubínku, která se léčí velmi obtížně a zanechává jizvy, které se často opakovaně trhají.

Ušní barotrauma

Týká se části těla

Diagnóza

Ušní barotrauma – příčiny

Obecně můžeme říct, že barotrauma je způsobeno rychlou změnou tlaku okolního prostředí.

  • potápění
  • let letadlem
  • seskok padákem
  • místnost z pod tlakem
  • rychlý vzestup nitrolebního tlaku
  • vehementně prováděný Valsalvův manévr

Příznaky ušního barotrauma

Jakmile zpozorujete, že začínáte špatně slyšet a dostaví se typické zalehnutí uší nebo jednoho ucha je dobré buď začít s technikami, které uvolňují tlak a nebo přestat s činností, která vede k tomuto postižení.

Eustachova trubice není schopna rychle reagovat a vyrovnávat tlak. Při nitroušním barotraumatu dochází k narušení tekutin a jejich hydrodynamiky ve středním uchu.

Prevence

Existuje několik technik, které se začínající potápěči učí povinně zvládat. Je dobré mít v rezervě více technik najednou, protože ne všechny fungují vždycky.

Valsalvův manévr – nejznámější technika, kterou dělá většina lidí automaticky. Ucpání nosu, zavření úst a fouknutí dokáže uvolnit tlaky a pomohou zvětšit Eustachovu trubici, která se lépe vyrovnává se špatným tlakem.

Náklon hlavy – postižené ucho bude výš, tím se opět roztáhne otvor Eustachovy trubice.

Zívání a polykání – ne nadarmo se říká, že by si každý měl do letadla na start vzít bonbón a cucat. Také zívání je dobrou prevencí k poškození ušního bubínku.

Léčba ušního barotrauma

Jakmile dojde k barovému traumatu je dobré nepokračovat s činností, která vedla k poškození. V opačném případě může přijít mnohem závažnější poranění a poškození sluchu. Účinná a definitivní léčba neexistuje, trvá několik dní než se tlak v uších opět vyrovná a vám nezbývá nic jiného než se pomalu vracet do normálu. Rozhodně se nesnažte násilí dutiny profukovat, kapat kapičky či používat vatu do uší.

Ve většině případů barotrauma pomine po několika dnech, ve vzácných a těžkých stavech po několika týdnech, tam už je ale na místě zajít k lékaři. Ten by měl zkontrolovat, zda nedošlo k poškození bubínku.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování