Virus Zika

Virus, který je v současné době propíraný od A do Z. Virus, který je největší hrozbou moderního světa. Virus, o kterém nevíme moc a to málo nás může velmi děsit. V tomto článku se dozvíte podrobné informace o tomto viru, jak se přenáší, koho napadá a kdo je nejvíce ohrožen. Oblasti kde se virus nachází a jak se před ním chránit.

virus Zika

Latinsky: Flaviviridae

Další názvy: Zika virus, ZIKV

Příznaky

Diagnóza

Ačkoliv se může zdát, že je virus na planetě novinkou. Jeho historie je barevnější. Už v roce 2007 byly zaznamenány první případy nakažení virem Zika.

Přenašeči a výskyt viru Zika

Přenašečem viru Zika je komár, přesněji řečeno komár tropický (egyptský). Ten se objevuje, jak už název napovídá, v Africe, rozšířil se i do dalších subtropických oblastí jako je Jižní Amerika či Indonésie. Komár přenáší nejenom nový virus Zika, ale také horečku Dengue, Žlutou zimnici či nemoc Chikungunya.

Způsob nákazy

Jaké jsou všechny cesty nákazy dosud není známo. Nejprve se myslelo, že není možné nakazit se od jiného člověka. Nyní už se ví, že se virus nejenom přenáší komářím kousnutím, ale také krví a pohlavním stykem. Především u mužů může virus velmi dlouho přežívat ve spermatu.

Inkubační doba viru Zika

Inkubační doba není zcela známá, ale lékaři se domnívají, že půjde jen o několik dní.

Příznaky a rizikové skupiny

Virus se projevuje jako běžná chřipka. Ve většině případů je u nemocného pozorována zvýšená teplota, malátnost, zánět spojivek, vyrážka, bolesti svalů, kloubů a hlavy. Tyto příznaky jsou většinou mírné a trvají jen několik dní, 2 – 7 dní.

Nejrizikovější skupina pro komplikace viru Zika jsou těhotné ženy. Ovšem není pravda, že by se každá těhotná žena musela nakazit, a nakazit tak i své dítě. Protože je virus přenosný i krví, je zde riziko, že se přenese z matky na dítě. Komplikace jsou zde velmi závažné. Pozor by si měly dávat ženy těsně před otěhotněním a v prvních týdnech těhotenství, kdy se utváří mozek a mícha.

Komplikace

Prevence

Nejezdit do zemí s výskytem viru Zika, především do Jižní Ameriky. V těchto oblastech používat repelent, moskytiéry, nošení oblečení, které zakrývá co největší plochu těla, různé chemické postřiky v okolí domu. Některé země doporučují počkat s plánovaným početím.

Účinný lék na virus Zika neexistuje. Zatím nejsou známy oběti tohoto viru. Virus je zákeřný hlavně díky tomu, že napadá nenarozené děti a působí jim nevratné degenerativní změny.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování