Zánět močového měchýře
Zánět močového měchýře (cystitida) nejčastěji postihuje ženy. Za jeho vznikem stojí především bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je běžně přítomna v tlustém střevě a do močového měchýře se dostává z konečníku přes močovou trubici. Při vhodných podmínkách zde dochází k rozmnožení a vzniku infekce. Riziko nákazy u mužů je menší, protože na rozdíl od žen mají močovou trubici kratší, položenou dále od konečníku.
Latinsky: Cystitida, Cystitis
Další názvy: zánět močových cest, infekce močových cest, zánět močové trubice, zánět močového měchýře
Příznaky
Týká se části těla
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
Příčiny
- Prochladnutí
- Střídání sexuálních partnerů
- Časté zadržování močení
- Nevhodná antikoncepce
- Hormonální změny (například v těhotenství)
- Sekundární příznak jiné nemoci (například kapavka, cukrovka, kvasinková infekce, onemocnění prostaty)
Příznaky zánětu močového měchýře
Nemocný pociťuje časté nutkání na močení. Močení je bolestivé a palčivé, odchází při něm jen malé množství moči, často kalné a zapáchající (podobné rybině). Někdy může být v moči nalezena krev nebo hnis. Přítomna je bolest v podbřišku, v zádech nad pasem, ojedinělá není ani zvýšená teplota.
Léčba a prevence
Zánět močového měchýře se v první řadě léčí antibiotiky. Dodržujeme pitný režim, denně se snažíme vypít až 2,5 litru tekutiny. Doporučeny jsou neslazené nápoje bez kofeinu a alkoholu. Nekouříme. Pomáhá užívání vitamínů (zejména vitamín C) a potravinových doplňků s příměsí brusinkového extraktu. Zvýšenou teplotu srážíme antipyretiky. Zejména v chladných měsících se dostatečně oblékáme a chráníme si močové cesty před nachlazením. Nenosíme těsné a neprodyšné prádlo. Při omývání genitálních partií používáme pouze vodu, abychom nedráždili citlivé partie. Snažíme se vést zodpovědný sexuální život.
Komplikací cystitidy může být rozšíření infekce do ledvin. S návštěvou lékaře proto rozhodně nemeškáme.
Autor: Simona Knotková