Zlomený článek prstu na ruce

Zlomený článek prstu můžete mít v cuku letu. Stává se to častěji, než si myslíte. Většinou to bývá způsobeno obvyklými každodenními činnostmi, které děláte každý den.

Baseballový prst, nejčastější u sportu

Další názvy: baseballový prst

Příznaky

bolest zvýšená citlivost

Týká se části těla

Diagnóza

Stačí však pouze trocha nešikovnosti nebo nepozornosti, a zlomený článek prstu je na světě. Může k tomu dojít například v situaci, kdy si prsty nechtěně skřípnete do šuplíku, nešikovně do nich klepnete nebo je přibouchnete do dveří atd. De facto se edy jedná o úrazy, které vzniknou tím, že ruku strčíte tam, kam byste neměli.

Nejčastější zlomeniny prstu

Nejčastějšími zlomeninami prstů na rukou bývají hlavně články prvního a prostředního prstu a často jsou poškozeny i jejich postranní vazy. Spousta lidí však zlomeninu článků prstů na ruce podceňuje, což by neměla, protože mohou špatně srůst, a jejích poloha přestane být optimální, dojde také k omezení pohybu a prsty již nebudou fungovat tak, jak by měly. Léčba takto špatně zahojených prstů je pak dlouhodobá, bolestivá a náročná.

Jak poznat zlomený prst?

Tento typ úrazu nemusí být na první pohled zjevný, což je problém, neboť si lidé často myslí, že mají prst jen naražený. Nesmírná bolest se nemusí objevit vždy, i když někteří ji mohou pociťovat až příliš. Někdy se může stát, že se postižené prsty deformují, a proto mohou být na omak citlivé, a otékají. Pokud s prstem nejde pohnout, pak je jasné, že tam zlomenina rozhodně je.

Příčiny zlomených článků prstů

Jak je již zmíněno výše, jedná se nejvíce o situace, kdy prsty nedopatřením vstrčíte tam, kam nemáte. Často se lámou také při sportování, především u fotbalu, lezení, volejbalu, ragby, vybíjené, hokeji nebo baseball (proto bývá tento úraz nazýván jako baseballový prst), kdy je na vině vždy neopatrnost a nepozornost. Dále může k úrazu dojít v případě, kdy vám na ruku spadne nějaký těžký předmět nebo předmět s hranou.

Léčba zlomeného článku prstu

Zlomeninu lze odhalit rentgenovým snímkem. Podle typu zlomeniny pak lékař zvolí, zda vloží prst do hliníkové dlahy, nebo zda jej zatejpuje fixním tejpem (zpevní pomocí výztuhy).Jestliže se však odlomí kloubní plocha, tak se ani v případě prstu nevyhnete operaci, následné fixaci a rehabilitaci. Zlomenina základního či středního článku se fixuje buď sádrovou, nebo hliníkovou dlahou na dobu 4-5 týdnů. Zlomeniny článků zasahujících přímo do kloubu a jsou spojeny s dislokací, je třeba také operovat, zafixovat a pak zrehabilitovat.

Rehabilitace

Po úrazech prstů vzniká ztuhnutí jednotlivých kloubů, které se musí pravidelně rozcvičovat, a o ruku je zapotřebí pečovat již v okamžiku, kdy je zafixována. Dělá se to správným postavením, chlazením, nošením ruky ve zvýšené poloze, a užíváním antirevmatik. Po sundání fixace se musí započít s cvičením. O jaké cvičení půjde, se dohodněte s ošetřujícím lékařem, který vás pošle na rehabilitační oddělení. Pokud máte bolesti, nesmíte vykonávat žádné cviky! To by mohlo vést k otoku anebo k opětovnému úrazu, což by léčbu zbytečně prodloužilo.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování