Neštovice - mohu se v dospělosti nakazit?

Jestliže mluvíme o Planých neštovicích, jedná se o onemocnění, které postihuje člověka jen jednou v životě, výjimečně dvakrát, poté si organismu vytvoří protilátky, které ho nadále chrání.

Neštovice v dospělosti

Říká se, že čím mladší dítě dostane neštovice, tím lehčí průběh jej čeká. Není ani tak pravda, že by průběh byl horší, ale s přibývajícím věkem se objevují stále více komplikací v podobě pneumonie (zápal plic), zánětu jater či meningoencefalitida (zánět mozku). Pro těhotné je nákaza extrémně nebezpečná. Čím dříve se člověk nakazí, tím lepší průběh neštovic jej čeká.

Příčiny a průběh onemocnění

Jedná se o virové onemocnění, které se projevuje svěděním pokožky a tvořením vřídků, které nejprve mokvají a poté se na nich objeví krusta, během 4 – 6 hodin. Akutní onemocnění trvá 4 – 8 dnů. Mezi nejčastější komplikace u dětí je sekundární infekce způsobená drápáním puchýřků a roznesení infekce po celé kůži.

Rozdíl mezi Pravými a Planými neštovicemi? Zásadní!

Hlavní rozdíl je v agresivitě a počtu úmrtí na jednotlivé onemocnění. Plané neštovice jsou jen lehkým čajíčkem s minimální úmrtností. Za to Pravé neštovice jsou vysoce agresivní a úmrtnost na tuto chorobu je se u některých kmenů blíží 100%. Během 20. Století toto onemocnění zahubilo kolem 400 miliónu lidí. V současné době jsou Pravé neštovice neboli Variola považována za vymýcenou díky očkování a řadu let se již nemusí očkovat.

Co můžeme udělat proto, abychom neštovice neměli?

Neštovice se přenášejí tzv. Kapénkovou infekcí, což znamená, že užší kontakt s nemocným by vás mohl ohrozit. Pokud jste v dětském věku neštovice neprodělali, určitě se vyhýbejte dětem u kterých se tato nákaza projevila. Ale pozor, od doby nákazy po propuknutí nemoci trvá 14 dní.

Pokud plánujete otěhotnět nebo jste v dětském věku neprodělali neštovice, můžete se nechat naočkovat. V některých případech se to doporučuje. Očkování není povinné a bohužel ani hrazené, některé pojišťovny jen přispívají. U dospělých je účinnost očkování 90%.

Zajímavost na závěr

Pokud jste v dětském věku prodělali neštovice, virus se vám dostal do nervových ganglií (shluk nervových buněk), pokud se virus probudí k životu (může během celého vašeho života) projeví se jako pásový opar.

Autor: Lucie Kliková

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování