Obvazová technika

Není důležité zda budete mít perfektně uvázanou postiženou končetinu, záleží na tom, zda budete vůbec umět zacházet s jednotlivými obvazy. Nikdo se vám nebude smát, když budete mít obvaz zavázaný cik – cak. Hlavní je, že vás napadlo ho v dané situaci správně použít. Na trhu existuje celá řada různých obvazových materiálu. My si v tomto článku přiblížíme základní druhy obvazů a v jaké situaci je použít.

žena s obvázanou rukou

Obvazová technika je důležitá pro tři základní druhy pomoci. Jedná se o zástavu krvácení, ochranu rány před infekcí a znehybnění poraněné končetiny.

Šátek – jedná se o imobilizační pomůcku, která dokáže stabilizovat například ruku při zlomenině. Šátek by neměl přijít do styku s ránou, je to opravdu jen podpůrná látka. Při první pomoci v lese se nemusí jednat jen o šátek, ale také o mikinu, pásek či ostatní kusy oblečení, které se dají svázat a mohou pomoci znehybnět končetinu.

Krycí materiál – jedná se o bezpečnou tkaninu, která se na ránu nelepí, nedráždí jí či nerozdírá. Při improvizaci je možné nahradit tento materiál co nejčistším oblečením, které máte na sobě (nepoužitý kapesník by byl ideální). Používá se při lehkém krvácení, odření či popálení.

Tlakový obvaz – speciálně vyrobený obvaz pro masivní krvácení. Součástí je speciální sací vrstva, jestliže je krvácení opravdu velké a vy uvidíte, že krev prosakuje, nesundavejte předešlí materiál, ale važte další vrstvy. Můžete si pomoci zaškrcením končetiny několik centimetrů nad ránou. U břišního krvácení ještě obvaz stlačujte rukou.

Náplast – netřeba více představovat nejoblíbenější a nejrozšířenější druh obvazového materiálu. Není snad žádná domácnost, kde by se nějaká náplast nenacházela. Náplast je dobrá při zakrývání menší rány, kvůli infekci. Rozbité koleno znáte určitě všichni. Náplast je také dobrá při rozseknutí některé části těla. Tzv. Mašličkou můžete rozšklebené části zpevnit k sobě a tím lépe zabránit krvácení.

Techniky obvazování nejsou potřeba, instinkt vám napoví jak danou oblast zavázat. Nemusíte být velmistři, abyste dokázali zavázat odřené koleno, rozbitou hlavu či krvácení.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara