Ztráta chuti
Ztráta chuti, ať úplná nebo pouze částečná, je v podstatě porucha smyslového vnímání a znamená, že chuťové smysly nefungují správně. Narušené vnímání chuti bývá u většiny lidí naštěstí pouze dočasné a úplná ztráta chuti je velmi vzácná.
Nemoci s tímto příznakem
Lidská chuť dokáže smyslovými buňkami na jazyku rozlišovat chuťové vjemy slané, sladké, kyselé a hořké. Kromě toho je třeba vzít v úvahu, že na konečnou chuť jídel a tekutin má vliv také správná funkce čichových buněk v nosní dutině. Většina případů, kdy se nám „ztrácí chuť“ vlastně znamená ztrátu čichu, když ve spojitosti s infekcemi v dutině nosní dochází ke zduření místní sliznice.
Příčiny ztráty chuti
Mezi nejčastější příčiny ztráty chuti patří nemizející „špatná chuť“ v ústech. Snížená schopnost umět chutnat určité druhy potravin je v medicíně známá jako hypogeusie, která může být zapříčiněna určitými druhy neurologických onemocnění a často se vyskytuje při léčbě chemoterapií. Projevuje se ztrátou chuti na hořké, sladké, kyselé a slané. Absence chuti je známá jako ageusie a dysgeusie je název případu, kdy v ústech cítíme kovovou, žluklou nebo „špinavou“ chuť. Tento pocit v ústech je nejčastěji připisován vedlejším účinkům ozařování při léčbě nádorových onemocnění.
Další příčiny
1. Stárnutí - S vyšším věkem se zcela přirozeně objevuje snižování chuťových vjemů, kdy je oslabeno především vnímání slané chuti. Z tohoto důvodu může mít starší člověk sklony více solit, čímž si nevědomky zvyšuje krevní tlak.
2. Neurologické příčiny – Pokud dojde k narušení funkce nervů, které vedou informace o chuti z jazyka do mozku, nebo dojde-li k narušení funkce náležitých mozkových center, pak může být chuť narušena. Stát se to může např. při mozkové mrtvici, roztroušené skleróze, při obrně lícního nervu nebo při růstu nádorů mozku. Je ale vhodné podotknout, že informace o chuti jsou vedeny z jazyka více nervy a jen vzácně tak dochází k úplnému zániku tohoto smyslu.
3. Rakovina jazyka – Snížení či úplnou ztrátu chuti mohou způsobit také rozsáhlé nádory jazyka, které těžce poškodí chuťové papily a jeho povrchovou strukturu.
4. Jiné nemoci - Poruchy chuti se vyskytly u onemocnění, jako je diabetes, Cushingův syndrom, snížená funkce štítné žlázy.
Dysfunkce jazyka se vyskytla v důsledku nedostatku vitamínů, jiných důležitých látek v těle (např. vitamín B12, zinek) a cukrovky, která nebyla diagnostikována. Ke ztrátě chuti dochází také při nebo po užívání některých léků - tento vedlejší účinek je zpravidla uvedený v příbalovém letáku.
Ztráta chuti a nechuť se většinou může přidat jako symptom nesprávného fungování trávení. V tomto případě je na vině snížená aktivita žaludku, kde je produkováno malé množství žaludečních šťáv. Velmi často bývají příčinou stres, psychické problémy nebo závažné emocionální rozrušení.
Smysly chuti a čichu jsou propojeny, často je tedy porucha ztráty chuti spojena se snížením nebo narušením čichu. K této situaci může dojít v případě zranění nosu či jeho neprůchodnosti, a v extrémním případě i poškozením nervového systému a mozku. Ztráta chuti se často objevuje při chřipce, nachlazení, infekci horních cest dýchacích a při zánětu dutin. Jestliže ztráta chuti a nepříjemné pocity v ústech přetrvávají, je vhodné navštívit svého lékaře a poradit se s ním o dalším postupu.
Autor: Lenka Klabochová