První měsíc těhotenství

V tomto článku se dozvíte důležité informace o průběhu těhotenství v prvním měsíci těhotenství.

První měsíc těhotenství

Týden těhotenství: 1. – 4. týden

Počítání lékařů: 0+0 tt. – 4+3 tt.

Stáří plodu: 14 dní – 14 dní po oplodnění (DPO)

 

1. týden (0+0 – 0+6)

Podle lékařů jste již těhotná, vy však momentálně prožíváte menstruační týden, tak jako obvykle. Tělo se již pomalu začíná připravovat na možnost těhotenství. Vy sama však ještě vůbec nic nepociťujete.

2. týden (1+0 – 1+6)

Skončila vám menstruace a tělo se začíná připravovat na ovulaci. Začíná se vám objevovat hlen, který se kolem 14. dne stává plodným a umožní spermiím, aby se dostali na správné místo určení.

Zajímavost: Dle vědeckých poznatků se spermie dostávají k vajíčku díky pachům, které vajíčko produkuje.

3. týden (2+0 – 2+6)

0. DPO – jakmile se spermie dostanou na cestu k vajíčku začíná se ve vašem těle odehrávat vývojový cyklus, který končí porodem zdravého miminka. Spermie musí urazit zhruba 18 cm dlouhou trasu, která je velmi problematická, skoro 85% spermii zahyne v začátcích cesty, protože nemají dostatek energie. Některé spermie si dokonce mohou dávat chvilku pauzu a po načerpání energie opět pokračovat.

Doba kdy je možné oplodnit vajíčko se pohybuje mezi 24 až 48 hodinami, spermie v ženském těle vydrží dva dny, někde se udává až pět dní, ale je to spíše výjimečně.

Po oplození se z vajíčka a spermie stane zygota a tím končí oplození a nastává vývoj. V současné době je již rozhodnuto o pohlaví a dalších genetických dispozic.

1. DPO – po 30 hodinách od splynutí se zárodku po prvním dělení říká Blastomera.

2. DPO – Blastomera se dostává vejcovodem blíže k děloze. V současné době je jedno dělení velmi náročné a trvá nejdéle.

3. DPO – nyní je zárodek osmibuněční

4. DPO – zárodek se nazývá Morula a je nyní šestnáctibuněčný

5. DPO – se Morula dostává do dělohy, tím se stává její stěna více propustná a do Moruly se dostává tekutina a vznikají velké mezibuněčné prostory. Z nich se zformuluje jednolitá dutina a zárodku se začíná říká Blastocysta.

6. DPO – Blastocysta se volně pohybuje dělohou a právě 6. den se přichycuje na její sliznici. Začíná několikadenní proces uhnizďování – nidace.

4. týden (3+0 – 3+6)

7. DPO – Blastocysta má nyní 100 buněk a stále se zanořuje do sliznice.

8. – 9. DPO – vzniká dutina (amniový váček, žloutkový váček) a dvě vrstvy Trofoblast a Embryoblast.


Amniový váček – neboli zárodeční obal, uvnitř se nachází tekutina (plodová voda) ve které se nachází a vyvíjí se zárodek

Žloutkový váček – jedná se o zárodeční váček, který se nachází na břišní straně těla, který je určen k výživě embrya, dokud není sám schopen přijímat živiny. Postupně Žloutkový váček zaniká

Trofoblast – vnější vrstva na povrchu embrya, buňky Trofoblastu slouží k výživě, také se z ní vyvíjí podstatná část placenty

Embryoblast – jedná se o vnitřní masu buněk, z této části se poté vyvíjí samotný plod

10. DPO – Embryo vyčerpalo zásoby energie a začíná čerpat zásoby od matky. Začíná stoupat hladina HCG v těle a u citlivých těhotenských testů může být patrná druhá čárka. Raději si udělejte těhotenský test až den po vynechání menstruace, budete mít větší jistotu

11. – 13. DPO – Blastocysta se zanořuje a na konci 2. týdne je již zcela zanořená do sliznice. Embryo je velké nebo spíše malé 0,1 – 0,2 mm. Gestační váček je velký cca 5 mm. Vznikají dvě vrstvy Ektoderm a Endoderm.

Ektoderm – z této části se vyvíjí kůže, nervová soustava a smyslové orgány

Endoderm – z této části se vyvíjí dýchací a trávicí trakt

Některé velmi citlivé ženy mohou pociťovat mírnou změnu nálady, divné píchání v podbřišku, návaly horka či citlivost prsou. Na celkové příznaky je však ještě velmi brzo.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování