Selen
Selen je stopový prvek, který v našem těle hraje důležitou roli v boji proti volným radikálům. Podporuje obranyschopnost organismu, štítnou žlázu a tvorbu spermií. Je tedy velice důležitý pro naše zdraví. Selen se řadí mezi esenciální živiny, a to znamená, že si ho naše tělo nedokáže syntetizovat samo a proto musí být přijímán v potravě.
Příznaky
Účinky selenu na naše zdraví
Selen je významný antioxidant
Antioxidanty jsou v potravinách obsažené látky chránící buňky před poškozením volnými radikály. Selen je účinný antioxidant pomáhající snižovat oxidační stres a navíc nás chrání před nemocemi, jako re rakovina nebo kardiovaskulární onemocnění.
Selen snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny
Vedle zmírňování oxidačního stresu v organismu přispívá selen ke snižování rizika některých druhů rakoviny. Příčinou těchto účinků je skutečnost, že selen snižuje oxidační stres i poškození DNA, posiluje imunitní systém a hubí nádorové buňky. Užívání doplňků stravy obsahujících selen zlepšuje kvalitu života osob po radiační terapii.
Selen chrání před kardiovaskulárními nemocemi
Na selen bohatá strava prospívá našemu srdci, neboť nízká hladina selenu v krvi pomáhá zvyšovat riziko onemocnění koronárních tepen. Dále má selen vliv na snížení počtu markerů zánětu v těle, což je jeden z podstatných rizikových faktorů pro vývoj kardiovaskulárních chorob.
Pravidelná konzumace na selen bohatých potravin výborným způsobem, se dá snížit zánět a oxidační stres na minimum a zamezit tak vzniku vážných zdravotních komplikací.
Pokud tedy do našeho jídelníčku zařadíme potraviny s vysokým obsahem selenu, tak výrazně snížíme riziko vzniku cévní mozkové příhody a dalších nemocí srdce a cév.
Selen chrání před zhoršováním psychického zdraví
Alzheimerova choroba je velmi vážné onemocnění způsobující ztrátu paměti a nepříznivě ovlivňující kognitivní funkce, myšlení ale i chování jedince. Jedná se o celosvětově nejčastější příčinu smrti.
Na vzniku Alzheimerovy choroby, ale také na rozvoji různých neurologických potíží, Parkinsonovy choroby a roztroušené sklerózy se podílí opět oxidační stres, jehož riziko vzniku můžeme snížit užíváním selenu.
Selen je důležitý pro zdravou štítnou žlázu
Selen je důležitý stopový prvek působící na správnou funkci štítné žlázy. Štítná žláza má vyšší obsah selenu než jiné orgány lidského těla. Tento významný minerál ochraňuje štítnou žlázu před oxidačním stresem a hraje i důležitou úlohu v produkci hormonů štítné žlázy.
Zdravá štítná žláza je důležitá, protože pozitivně působí na regulaci metabolismu a řídí i vývojové a růstové procesy v těle.
Selen také napomáhá omezovat projevy Hashimotovy choroby a dalších onemocnění štítné žlázy, avšak v této oblasti je třeba provést ještě další výzkumy.
Selen způsobuje posílení imunitního systému
Imunitní systém ochraňuje tělo před různými nemocemi a případnými hrozbami, mezi které patří viry, paraziri a bakterie.
Selen hraje ve zdraví imunitny důležitou roli, jeho antioxidační účinky zmírňují zánět v těle a oxidační stres, a tím podporují fungování imunity. Vyšší obsah selenu v krvi napomáhá zlepšování imunitní odpovědi organismu.
Vyšší hladina selenu v krvi také napomáhá zrychlovat odpověď imunitního systému a zlepšovat fungování imunity u pacientů s chřipkou, HIV, hepatitidou typu C a tuberkulózou.
Nedostatek selenu
Pokud máte nedostatek selenu, pak vám hrozí především poškození svalových a srdečních buněk, dále i slinivky břišní, nervového systému, očí, jater, střev, žaludku atd., protože tam všude se zvyšuje buněčné poškození volnými radikály.
Pozor na nadbytek selenu!
Jestliže jste si po přečtení odstavce rozhodli, že si raději selen, buďte hodně opatrní, neboť smrtelná dávka je pouze 5 mg. na kilogram hmotnosti. Dlouhodobé užívání selenu nad 900 mg selenu denně je toxické, a ve vyšších dávkách je selen rakovinotvorný.
Hlavními projevy otravy selenem jsou:
- Vypadávání vlasů
- Zvracení
- Nevolnost
- Motání hlavy a pocity na omdlení
- Třes
- Zčervenání tváří
- Ztuhlost, bolesti a otoky svalů