Tipy pro klidný a zdravý spánek

Spánek je klidová a odpočinková aktivita, bez které se neobejde nikdo z nás. Jedná se o primární fyziologickou potřebu, při níž lidské tělo načerpává dostatek sil, ústřední část nervové soustavy se nachází v zotavovacím stavu a odehrává se tu regenerační proces. To vše tělo podstupuje v rámci zdravého spaní, které je tak zásadní pro nacházející dny, které sebou nesou každodenní zátěž, nespočet starostí v práci i v osobním životě.

zdravotní matrace

Na člověka působí cestovní shon, nepravidelný stravovací režim nebo chaotický denní řád. Na každém kroku je všudypřítomné napětí. Proto je pro člověka nejvhodnější a nejefektivnější zdravý spánek. Pokud se někomu nedostává odpočinku, pak se to projeví na jeho psychice. Takový člověk udržuje daleko méně pozornosti, cítí se unavený a má zhoršené myšlenkové pochody.

O kvalitním a zdravém spánku se všude mluví, jenže většina lidí si o něm může jenom zdát. Na základě provedených výzkumů bylo možno konstatovat, že tento proces je nezbytnou součástí lidského života. Bohužel většina lidí si dopřává nezdravé spaní, může zato nekvalitní či nesprávně zvolený kus postele. Hodnota spánku se de facto ještě zmenšuje nevhodnou matrací, roštem či lůžkovinami. Z tohoto důvodu je nutné zdůraznit několik věcí, které se bezprostředně vztahují jak na samotnou postel, tak i na prostředí, v němž uléháme ke spánku.

Tip na ideální postel

Mnoho z nás si zdravé spaní představuje v podobě pevné postele vyrobené z jedinečného masivního dřeva. Může jít o borovici či smrk. Právě lůžko z tohoto materiálu lze pokládat za cenově přijatelné řešení, která si můžeme pořídit do své ložnice. Náročnější z nás upřednostní ale postel z tvrdého dřeva. Na výběr máme z několika možností od dubu, přes buk až po břízu. Nicméně tyto postele spadají do vyšší cenové kategorie.

Pokud si vybereme některou z těchto variant, můžeme si být jistí, že jsme pro své zdraví udělali to nejlepší. Jak všichni dobře víme tyto části nábytku z unikátního dřeva, jsou znamenité a zároveň zdravotně nezávadné, které nám budou sloužit dlouhá léta. Navíc tento materiál se vyznačuje vysokou pevností, originální přirozenou kresbou a dokonale prostupující barvou. Každý kus postele dokáže příjemně zkrášlit nejednu ložnici. Tímto prostorem se během krátké doby začnou linout vůně z nefalšovaného dřeva. Do nosu nás může udeřit také jemné aróma pryskyřice.

Postel z kvantitního masivu se bude nádherně vyjímat jak v dětském pokoji, tak i v místnostech, kde spí například dospělí jedinci nebo manželské páry. Tento druh nábytku je výborný pro lidi s alergickými potížemi, tak i pro aktivnější starší osoby.

Jestliže si chceme pořídit dřevěnou postel, měli bychom se zaměřit nejenom vzhled a materiál, ale i na rozměry. Někteří z nás mohou upřednostnit model postele s prodlouženou délkou anebo v netypických šířkách. Jiní dají na komfortnější řešení například v podobě polohovatelné alternativy. Tato verze jim přináší více pohodlí a relaxace, pochopitelně i klidný a zdravý spánek. Zatímco senioři se spíše budou ohlížet po verzi se zvýšenou lehací polohou. Díky této vymoženosti se této skupině lidí může splnit sen. Nejenom že se snadno budou moci posadit a zdvihnout, ale přestanou namáhat svoje kyčelní a kolenní klouby. Ty při vstávání z klasické postele dostávaly docela zabrat.

Rošt pro klidný a zdravý spánek

Když už máme vybranou postel, pak další prioritou je rošt. Jedná se o důležitou součást naši postele. Vedle roštů pevných lze na trhu objevit modely se zvýšenou nosností a ručním polohováním. Prodejci mají připravené také speciální verze, jejíchž součástí je bezdrátové dálkové ovládání. Za takový moderně provedený rošt zaplatí člověk desítky tisíc korun.

Pokud se chceme pohybovat v rozumné cenové hladině, pak lamelový rošt je pro nás ten pravý. Nejvhodnější model zdravého spaní by měl být vybaven dvaceti osmi pružnými lamelami. Ty jsou navrženy účelně tak, aby naše tělo při spánku se nacházelo ve správné poloze. Součástí tohoto roštu by měla být vychytávka v podobě pohyblivých pojezdů. Těmi si navolíme podle potřeby tuhost jednotlivých lamel.

Zdravotní matrace

Každá matrace by měla být navržena tak, aby splňovala požadavek na anatomické zóny. Tedy pevnější opora by se měla nacházet v oblasti bederní páteře a pánvi, zato měkčí místo se vyskytuje v těsné blízkosti, kde končí ramena. Při správné volbě matrace bychom neměli zapomínat na několik podstatných maličkostí. Za prvé bychom se měli zaměřit na modely s pěti zónami. Ty jsou pro naši páteř jako dělané. V nabídce těchto produktů lze vyzdvihnout sendvičovou matraci, která vyniká příjemným měkkým povrchem a uprostřed je dostatečně zpevněná. Kromě ní se lze poohlédnout po latexové či pěnovou matraci.

Dále bychom se měli věnovat tvrdosti matrace. Naši pozornosti by neměla ujít ani informace, zda je matrace dobře provzdušněná a má-li tento produkt lehce snímatelný a pratelný potah.

Tip na polštáře a přikrývky

Měli bychom vybrat kvalitní polštář, který naši hlavě a krku poskytne maximální komfort při spánku. Přitom v první řadě bychom se měli soustředit na několik kritérií (tvarové řešení, náplň, nároky na hygienu a hřejivost). Nejlepší jsou modely s paměťovým efektem. V pestré nabídce najdeme modely bio pěny. Vedle polštáře se neobejdeme bez příjemně hřejivé přikrývky.

Tip na zdravé prostřední pro spánek

Místnost sloužící na spaní bychom měli pravidelně větrat. Teplota by se tu měla pohybovat do 19 °C.

Autor: symptomy.cz

pletení a háčkování