Lordóza

Onemocnění, kterým trpí mnoho lidí i v mladém věku. Jedná se o prohnutí páteře, nejčastěji v oblasti bederní páteře, dopředu. Může se vám zdát, že člověk trpící hyperlordózou má bederní oblast prohnutou a jeho hýždě jsou nepřirozené vyšpulené. Člověk se může pohybovat jako kačer a jeho páteř i tak vypadá.

Lordóza páteře

Latinsky: lordosis

Další názvy: Bederní lordóza, prohnutí páteře, zakřivení páteře

Příznaky

bolest bolest páteře omezená pohyblivost prohnutá páteř

Týká se části těla

Diagnóza

Jak vzniká lordóza

Příčiny, které vedou k hyperlordóze nejsou zcela známi, ale jestliže je hyperlordóza vrozená, čím jste starší tím se s tím dá méně dělat. Některé hormonální jevy mohou také zapříčinit lordózu. Mezi příčiny také patří nedostatečný pohyb, obezita, přetěžování této krajiny, chybné držení těla, nevhodné pohyby. Mezi nejzásadnější projevy této nemoci je bolest v oblasti bederní páteře a omezení pohybu.

Nejčastější komplikace je vyhřeznutí meziobratlové ploténky, zde je bolest opravdu veliká a člověk musí jít na několik dní do nemocnice, na tzv. Kapačky, jedná se o účinnou léčbu analgetiky a myorelaxancii, které se podávají ve zvýšených dávkách.

Léčba lordózy

Léčba je v tomto případě komplikovaná a není zcela jasné zda povede k úplnému uzdravení. Čím déle trpíte hyperlordózou, tím méně pravděpodobné je, že se zcela vyléčíte. Je důležité dodržovat několik pravidel, které vám lékař doporučí. Jedná se o zpevňování bederní oblasti se zkušeným fyzioterapeutem, nošení pomůcek na zpevnění a rovná záda, dostatečný pohyb, nácvik správné chůze a držení celého těla. Jestliže trpíte obezitou, samozřejmě jeden bod léčby bude také snížení váhy.

Hyperlordóza bederní páteře je nepříjemná věc, která vás bude omezovat při pohybu a bude vám způsobovat bolest, proto je dobré dle ordinace lékaře užívat léky proti bolesti, různé doplňky stravy, hlavně vápník. Nedělejte rychlé pohyby, nevstávejte z postele příliš rychle a dostatečně se hýbejte.

Autor: Lucie Kliková

pletení a háčkování