Artróza páteře

Na internetu se můžete dočíst, že artróza vzniká nejčastěji na větších kloubech, to ovšem neznamená, že se nemůže objevit i na menších, jako jsou klouby prstů nebo jak už název článku napovídá na kloubech páteře.

Artroza páteře

Další názvy: osteoartróza, artrosis

Příznaky

Artróza bolest páteře deformace páteře poruchy hybnosti

Týká se části těla

Diagnóza

Protože je páteř tvořená jen kloubními spojeními, je velmi těžké pokud se artróza objeví právě v této oblasti. Bolest je velmi nepříjemná, celková hybnost těla je omezená.

Co je to artróza

Degenerativní poškození chrupavky v kloubu, její příčina vzniku není zcela objasněna. I když je někdy označována jako osteoartritida, zánětlivé ložisko jako takové zde není přítomno.

Osteoartritida, artróza a osteoartróza je název pro stejné onemocnění a je tedy jedno jak jej nazýváme.

Příčiny vzniku artrózy

Nerovnost metabolismu, to je nejspíše jednou z příčin vzniku. Dále se jedná o rizikové faktory, které k artróze mohou napomáhat. Klasický rizikový faktor je obezita, nepřiměřené zatěžování a genetické dispozice.

Léčba

Bolest je hlavním příznakem, který se u artrózy objevuje. Vzniká při delší nehybnosti kloubů, tato bolest se jmenuje startovací. Primární léčba je tedy zaměřena na tišení bolesti. Dále budete posláni na rehabilitaci a bude vám doporučeno změnit životní styl. Pestrá strava a dostatek vápníku je součástí dlouhodobé léčby.

Jestliže je u vás degenerativní poškození natolik závažné, že jej nelze řešit konzervativně, přistupuje se k chirurgické výměně poškozeného kloubu či kloubů. U páteře je velké riziko poškození nervů, proto se operace musí pečlivě naplánovat.

Rekonvalescence je zdlouhavá a je potřeba dbát pokynů lékařů.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování