Vitamíny na nehty

Lámavé a třepící se nehty nevypadají dobře, protože jsou naší estetickou vizitkou. Z velké části bývá příčina především ve stravě.

vitamíny na nehty

Jestliže jíte pestrou stravu, pomůžou vitamíny na nehty, které strava obsahuje. Radikální diety totiž organismu neprospívají, a pokud tělo něco vyčerpává, použije potřebné vitamíny a minerální látky k něčemu užitečnějšímu. Pak ale musejí být tyto látky nějak doplněny.

Nehty nás jako první upozorní na větší potřebu péče o naše tělo. Někdy opravdu postačí organismus posílit pouze o určité látky, ale jindy se může jednat o nějaký zdravotní problém, který se projevuje právě nehezky vypadajícími nehty.

Je možné, že jste již slyšeli, že zdravý nehet povyroste každý den asi o 0,1 mm. Rychlost růstu nehtu však ovlivňují i další faktory, jako je zdraví, strava a věk člověka. Aby byly nehty silné, potřebují výživu, jako jsou hlavně vitamíny a minerály.

Zlepšení stavu nehtů potřebuje čas

Je třeba se připravit se na to, že kvalita nehtů se nezlepší jen za pár dní, protože zdravá strava nebo příjem vitamínů se projeví až asi za tři měsíce. Nebojte se, že jste něco podcenili. Pokud budete požívat pestrou stravu, kterou ještě obohatíte potřebnými látkami, tak by se stav nehtů za uvedenou dobu mohl skutečně zlepšit. Ale jestli k tomu nedojde, pak jistě pomůže praktický lékař, který může odhalit příčinu, kterou může být i vážná nemoc.

Příčiny lámání nehtů

Stav nehtů ovlivňuje také činnost, která se provádí. Jestliže ruce často namáčíte ve vodě, pak budou měknout, a proto se vyplatí používat ochranné rukavice a ošetřující krémy. Na nehty má vliv i velký stres a ty se poté třepí a lámou, a proto si dopřejte relaxaci a stres se snažte omezit.

Příčinami lámání nehtů mohou být i plísně, kterými se naruší konstrukce nehtu. Následkem je pak jejich drolení nebo rovnou lámání. Plísně postihují především nehty na nohou. Další příčinou špatného stavu nehtů se může stát i snížení hladiny pohlavního hormonu estrogenu, který zodpovídá za udržování dostatku tekutin v organismu, které jsou potřebné pro dobrou kvalitu nehtů i vlasů.

Vitamíny a minerální látky pro naše nehty

  • Vitamín A – posiluje, zjemňuje a zajišťuje lesk nehtů.
  • Vitamín B12 – nejdůležitější vitamín pro nehty. Zabraňuje suchosti, deformaci a také tmavému zabarvení, které není přirozené.
  • Vitamín C -  brání bolestivým záděrům.
  • Vitamín H – je základní látkou pro posilu a podporu růstu nehtů.
  • Železo – převádí kyslík do všech tkání, a pokud je ho nedostatek, tak nehty začínají slábnout a lámat se.
  • Vápník – je důležitý pro tvorbu nehtů. Nehty současně posiluje.
  • Zinek - urychluje buněčný růst, a tedy také růst nehtů.
  • Měď -  její dostatek vytváří hladkost a lesk nehtů.
  • Omega-3 mastné kyseliny -  zlepšují vzhled nehtů a podporují jejich růst.

Potraviny pomáhající zdraví nehtů

Špenát – je málo kalorický, ale na druhou stranu obsahuje bohatou dávku vitamínů, kterými jsou vitamín A, C, železo, vápník a měď. 

Ořechy – prospívají po všech stránkách. Jedná se o takovou malou zásobárnu plnou živin. Pro nehty je v nich obsažen především biotin, vitamín B, měď, železo, zinek a také omega-3 mastné kyseliny.

Luštěniny – jsou známé díky svému vysokému obsahu bílkovin, ale nachází se v nich i hodně dalších pro nehty prospěšných látek. Je to zejména vitamín A, biotin, zinek, železo a vápník.

Vajíčka – především žloutky obsahují právě to, co je pro nehty potřebné. Budete-li jíst vajíčka delší dobu, bude váš organismus zásoben biotinem, vitamínem A, vápníkem a mědí.

Ovesné vločky – ve vločkách je obsažen biotin, železo, zinek a měď, které působí na zdraví nehtů.

Tučné ryby – mezi tento druh ryb patří makrela, losos nebo tuňák. Mají vysoký obsah vitamínu B12, mědi, zinku a také vysoké množství omega-3 mastných kyselin.

Bylinky pro zdravé nehty

Česnek je výborně zabraňuje vzniku plísně na nehtech, která způsobuje krabatění a žloutnutí nehtů a také zánět nehtového lůžka. A protože česnek obsahuje ajoene a alicin, tak proti nehtové plísni skvěle účinkuje.

Stejně tak účinný je výluh z lichořeřišnice velké, který je jak antimykotický, tak i antibakteriální a navíc obsahuje celou řadu minerálních látek, díky kterým se nehty dostanou do kondice. Několikrát denně ho nanášejte tampónkem na postižená místa.

Přeslička rolní je jednou z rostlin bohatých na křemík, který je pro nehty velmi důležitý. Odvar z přesličky účinkuje proti zánětlivosti nehtového lůžka, a pokud regenerační a preventivní kúru vydržíte tři týdny, stav nehtů se zlepší.

Měsíček lékařský nehty posiluje a působí proti jejich plísním. Nejúčinnější je forma oleje, ale můžete z něj připravit také odvar nebo koupit hotovou mast. Nehty se pravidelně potírají vatovým tamponem.

Ořešák černý je bohatý na uhlovodíky, tuky, nenasycené mastné kyseliny, na vitamíny C, B, E, D, K a na minerální látky, mezi které patří hořčík, mangan, fosfor, zinek, vápník, sodík, železo a draslík.  Z ořešáku se používá tinktura nebo odvar z nezralých slupek a listů. Obojí působí antibioticky a na posílení nehtů a také odstraňuje plísně. 

Autor: Lenka Klabochová

pletení a háčkování