Vše o umělém oplodnění

Dozvěděli jste se špatnou zprávu a lékař vám řekl, že nebudete mít klasickou cestou nikdy dítě? Neházejte flintu do žita, v moderním světě se léčba neplodnosti dostává na vysokou úroveň a asistovaná reprodukce má téměř 75% úspěšnost. Před dvaceti lety byla úspěšnost jen 20%, takže pokrok je opravdu viditelný. V některých odborných publikacích se uvádí, že minimálně jedno dítě v každé třídě ve všech školách ČR je počato asistovanou reprodukcí.

Umělé oplodnění
Asistovaná reprodukce je jakákoliv pomoc partnerskému páru v rozmnožování.
 

4 základní tipy asistované reprodukce

Podpora ovulace: mezi základní a nejsnadnější postupy u asistované reprodukce patří řízená a hlídaná ovulace s následným řízením pohlavního styku. Žena je monitorována, je jí stimulován vývoj vajíčka a při uvolnění zralého vajíčka je nařízen pohlavní styk. Ten by neměl být v jiný den, než určí lékař.

IUI (intrauterinní inseminace): spermie jsou zavedeny do děložní dutiny v den, kdy je početí nejpravděpodobnější. Spermie tak mají snadnější cestu k oplodnění vajíčka. IUI je nejméně invazivní metodou, kterou asistovaná reprodukce nabízí.

IVF (in vitro oplodnění / fertilizace): klasická asistovaná reprodukce, vajíčko je oplodněno spermií mimo tělo a následně je vpraveno do dělohy. Navrácení do dělohy se provádí buď třetí nebo pátý den rýhování. Zvláštní na této metodě je to, že spermie musí samy proniknout do stěny vajíčka. Oplodnění je tak nejvíce podobné klasickému rozmnožování, akorát se provádí mimo tělo.

ICSI (intracytoplasmická injekce spermie): umělé oplodnění, při kterém se spermie zavedou přímo do vajíčka. Tato metoda je nejpoužívanější a také nejvíce umělá z výše jmenovaných.

Všechny výše jmenované postupy mohou mít ještě další podpůrné léčby. Kvalita spermií a vajíček je sledována a jsou vybírány jen ty nejlepší. Dále se může zárodek tzv. nalepit na stěnu dělohy a tím dojde k lepšímu udržení již od začátku.

Léčba neplodnosti – postup

Co vás čeká v případě, že vám byla diagnostikována špatná reprodukce? Vyberete si odborné pracoviště, u každého z nich byste měli podstoupit testy a vstupní pohovor. Postup na jednotlivých pracovištích se může lišit, v zásadě však platí tyto základní body.

Vstupní pohovor: zde se lékař dozví vaši osobní, rodinnou a pracovní anamnézu. Pohovoří si s vámi o možnostech a jak bude u vás konkrétně vypadat léčba neplodnosti a zda bude potřeba oplodnění in vitro. Počítejte s tím, že na pohovoru strávíte 1-2 hodiny, jedná se o velmi detailní rozbor vaší anamnézy.

Vyšetření krve a moče: klasické i speciální odběry pomohou zjistit lékařům, jak jste na tom.

Stimulační léčba: délka je cca 10 až 14 dní, jedná se o stimulaci vajíček. Domů dostane žena podpůrné léky, které musí užívat a účinnou látku si dokonce aplikovat injekčně. V době ovulace je pozvána na ultrazvuk, kde se zjistí, kolik dozrálo vajíček.

Odběr vajíček a spermií: provede se odběr vajíček, které se otestují a nejlepší z nich se vyberou na následné oplodnění. Váš muž je pozván na odběr spermií, které se ihned musí použít k oplodnění ženského vajíčka. Zda se vše povedlo je možné zhodnotit již druhý den.

Preimplantační genetická diagnostika: vysoce specializovaná technika, při které se určují základní i méně obvyklé genetické abnormality a poruchy embrya. Ještě před vložením embrya do dělohy je odebrána jedna buňka, která je dále zkoumána. Tato biopsie je prováděna 3. den od oplodnění a jen zdravá embrya mohou být dodána do dělohy matky.

Embryotransfér: Po třech nebo pěti dnech je vaše embryo možné vpravit do dělohy. Vstříknutí je prováděno na klinice a žena poté musí ještě minimálně půl hodiny, nejlépe však hodinu ležet buď na zádech nebo na břiše, dle uložení dělohy. Poté jde domu a za 14 dní po provedeném těhotenském testu se pozná, zda byla asistovaná reprodukce a oplodnění in vitro úspěšné.

Dárcovství spermií a vajíčka

Jestliže vám vyšly špatné testy na vlastní vajíčka či spermie, můžete využít dárcovské pohlavní buňky. V České republice je toto darování zcela anonymní a nemůžete tedy legálně darovat či přijmout vajíčko od příbuzného či známého.

Ať už je vaše cesta k vytouženému miminku trnitá či zalitá sluncem, věřte, že na to nejste sami. Nebudete první ani poslední, kterým pomáhá medicína ke štěstí. Obraťte se na odborníky a nechte si poradit.

Odborný zdroj informací: www.ivf-kv.cz

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování