Nepravidelné zakřivení rohovky – LASIK

Astigmatismus neboli nepravidelné zakřivení rohovky nebo čočky je relativně častá refrakční vada. Rohovka zdravého oka má tvar koule, ale u pacientů, kteří trpí astigmatismem je lehce zakřivená. Astigmatismus způsobuje jak rozmazané vidění, tak i časté bolesti hlavy a únavu. Běžně se astigmatismus upravuje kontaktními čočkami, ale oko neléčí.

Operace LASIK

Související nemoci

Týká se části těla

 

Operace metodou LASIK

V roce 1995 provedl primář Stodůlka v ČR první operaci LASIK (Laser Assisted in Situ Keratomileusis) a od té doby prošla oční laserová chirurgie obrovským vývojem. V současnosti již lékaři nejmodernějších očních klinik provádí operační zákroky právě metodou LASIK. Operace LASIK je v podstatě chirurgický zákrok s celou řadou variant. V podstatě se jedná o to, že se pomocí laseru změní tvar oční rohovky a tím se zlepší vidění. Tato metoda je navíc vhodná k odstranění krátkozrakosti a dalekozrakosti.

Jedná se o rychlý ambulantní zákrok, kdy pacient stráví na laserovém sále jen několik pár minut a během jednoho jediného dne se zbaví astigmatismu, dalekozrakosti nebo krátkozrakosti.

Laserová operace očí však není pro některé pacienty vhodná. Ale to neznamená, že jim jejich oční vada nemůže být odstraněna. V takových případech jsou řešením nitrooční čočky, jako je například implantace tzv. fakické čočky, kterou v roce 2014 provedl jako první na světě primář Pavel Stodůlka. Tato implantace umožňuje odstranit dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus pacientům s tenkou rohovkou nebo velkým počtem dioptrií.

Kdo má nárok na nápravu astigmatismu?

O tom, zda operaci LASIK pro úpravu astigmatismu podstoupíte, nakonec rozhodne váš oftalmolog. Předtím, než se tedy rozhodnete, popřemýšlejte o této záležitosti ze všech možných stran. Sestavte si pro očního lékaře seznam otázek týkajících se všech výhod a nevýhod tohoto výkonu, což může být nejlepší cestou, jak s hledáním řešení začít. Váš oční lékař vám jistě rád zodpoví všechny vaše otázky na operaci LASIK, která je na korekci astigmatismu zaměřená.

U některých lidí byl již tento zákrok proveden, a ti jsou s výsledky ohromně spokojeni. Mějte však na paměti, že tato operace není vhodná pro každého. Operace LASIK pacientům s astigmatismem, kteří trpí ještě jinými onemocněními, jako je např. keratokonus, nepomůže. Jestliže jste dospělý (u dětí se tato metoda operace neprovádí) a trpíte astigmatismem, navštivte svého očního lékaře a pohovořte si s ním o dalších možnostech léčby.

Náklady na operaci metodou LASIK

Stejně jako u jiných případů bude i zde cena souviset s tím, kdo by operaci prováděl a kde žijete. Když budete zjišťovat cenu, zeptejte se na podrobnosti. Může se totiž stát, že dostanete neobvykle nízkou cenovou nabídku. Ale může se jednat o cenu za zákrok pouze na jednom oku. Pokud se vám zdá cena až příliš výhodná, než aby to byla pravda, pak hledejte dále. Takováto nabídka totiž může být postavena na zvláštních podmínkách. Dalším důležitým aspektem, který je nutno důkladně zvážit, je to, že operace LASIK je značně nákladná, a mnohé pojišťovny ji nehradí, protože ji nepovažují za nutnost, ale pouze za kosmetický zákrok.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara