Operace - natržený meniskus

Jestliže se chystáte na operační zákrok s natrženým meniskusem, nemusíte se ničeho bát. Operace je to velice jednoduchá a po pár hodinách budete propuštěni do domácího ošetřování. S pokrokem technologií nebudete mít ani velkou jizvu ani několika měsíční starosti.

Natržený meniskus – operační léčba

Příznaky

Týká se části těla

Na co se připravit před výkonem?

Protože je tato operace velice jednoduchá, tak kromě obtíží s pohybem a bolestí není po operaci ani před ní nutnost větší přípravy. Samozřejmě vám budou provedeny klasické testy jako je laboratorní odběr krve, RTG – to však samotný meniskus nevidí, jen vyloučí další zranění, ultrazvukové vyšetření ovšem odhalí vše. Dále vám bude lékař s nohou různě kroutit, aby poznal zda loupe či vám pohyb způsobuje bolest a v jakém rozsahu.

Jak probíhá operace natrženého menisku

Dříve se odstraňoval celý meniskus, nyní už tuto praktiku neuvidíte, jedná se o lepší alternativu, protože meniskus je velice důležitou součástí kolene. Dokáže velice dobře tlumit pohyby a tím chrání celý kolenní kloub před nárazem a poškozením.

Operace je provedena artroskopií, která je velice šetrná a zanechá jen několik ran po přístrojích. Kamerou se lékař dívá dovnitř a zjišťuje rozsah poškození a kontroluje ostatní části kolene. Část menisku následně odstraní a ránu zašije. Zákrok trvá jen kolem 15 až 30 minut. Prospíte se na pooperačním pokoji a večer budete propuštění domu, maximálně druhý den, pokud se neobjeví komplikace.

Rehabilitace a návrat do běžného života

První den po operaci budete muset mít nohu v klidu, období klidu trvá 4 – 6 týdnů, kdy nohu nezatěžujte a jen minimálně se pohybujte, poté můžete postupně cvičit a zatěžovat, na začátku s odborným dohledem, to opět trvá 4 – 6 týdnů. Musíte posílit nejenom meniskus, ale také svaly.

95% pacientů se znovu zapojí do aktivního sportování. Operaci však neodkládejte, léčba je poté delší a návratnost ke sportu a normálnímu pohybu je obtížnější a delší.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování