Agorafobie

Úzkostná porucha, která je jednou z nejrozšířenějších forem fobií na světě. Jedná se o strach či nepříjemný pocit z otevřených prostor. Obecně lze tuto fobii přirovnat ke strachu z nedostatečně dostupné rychlé pomoci.

Agorafobie - strach z veřejných prostranství

Další názvy: strach z veřejných prostranství, strach z nedostupnosti rychlé pomoci

Příznaky

přecitlivělost záchvaty paniky

Týká se části těla

Diagnóza

Nemoc může mít několik stupňů, při nejzávažnějším stupni se osoba bude bát vyjít dokonce i z domu a bude zavřená celý den i noc. Přitom, ale může docela klidně přijímat návštěvy nebo pracovat z domova, jedná se o to, aby byla osoba v dobře známém prostředí, kde jí nehrozí žádné nebezpečí a ví kde co je.

Někdy je diagnostika této choroby velmi obtížná, osoba se nemusí stále schovávat a být zavřená doma. Některé projevy jsou typické jiné velmi individuální. Agorafobie se ruku v ruce objevuje s panickou poruchou a to až v 95%.

Projevy agorafobie

  • strach vycházet sám z domu
  • strach z otevřeného prostoru (les, obchodní dům, fronta, větší počet lidí)
  • strach z nedostupné první pomoci
  • strach jezdit autem a hromadnou dopravou

Člověk se bojí, že dostane panický strach z výše uvedených míst, a proto se jim vědomě vyhýbá a má neustálé výmluvy proč nemůže přijít, řídit nebo vycházet z domu.

Léčba strachu z veřejných prostranství

Nejúčinnější terapií je návštěva psychologa a farmakoterapie v podobě užívaní lehkých antidepresiv. Je prokázáno, že úzkost nemůže růst do nekonečna a pokud je pacient vystavován po malých dávkách situacím, kterých se obává, bude se postupně úzkost ztrácet.

Je ovšem potřeba vyhledat lékařskou pomoc nebo si o tom s někým promluvit, sami tuto nemoc nezvládnete.

V začátku nemoci jsou dobré bylinky na posílení sebevědomí a potlačení úzkosti. Pijte třezalkový či meduňkový čaj. Jestliže se nemoc dostane do pozice, kdy nad vámi vítězí je odborná pomoc nezbytná a bylinky váš stav nezlepší. Je dobré docházet na psychoterapii, kde si o svých problémech popovídáte s odborníkem a ten vám řekne, jak se v dané situaci chovat a jak postupovat při náhlé panice.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování