Artróza kolenního kloubu

Bolí vás koleno? Při probuzení a delším lenošení vás bolest téměř ochromí a delší dobu trvá než koleno rozchodíte? Po rozhýbání bolest odezní? Máte tyto problémy již řadu let a v poslední době se zhoršují? Zajděte si k lékaři, může se u vás jednat o artrózu kolenního kloubu, která při špatné rehabilitaci a přetěžování kloubu vede k totální endoprotéze postiženého kloubu.

Artróza kolenního kloubu.jpg

Latinsky: artrosis

Další názvy: gonartróza, osteoartróza, artrosis, gonartróza, koxartróza, risartróza

Příznaky

Artróza deformace kloubů kulhání Osteoartritida poruchy hybnosti kloubů

Týká se části těla

Diagnóza

Artróza kolenního kloubu

Jedná se o degenerativní poškození chrupavky v kloubu, její příčina vzniku není zcela objasněna. I když je někdy označována jako osteoartritida, zánětlivé ložisko jako takové zde není přítomno. Osteoartritida, artróza a osteoartróza je název pro stejné onemocnění a je tedy jedno jak jej nazýváme.

Je zde několik rizikových faktorů, které napomáhají vzniku. Artróza se ve většině případů týká větších kloubů, v současné době už není výjimka ani artróza lokte či prstů.

Nejspíše se zde jedná o nerovnost metabolismu, kdy se chrupavka a látky v ní nedokáží správně tvořit. Dochází k poruše rovnováhy regulace. Kost se s tímto problémem neumí vypořádat a reakce je v podobě výrůstků, které znemožňují hladký pohyb. Bolest je přítomna až při poškození okolních tkání, chrupavka jako taková nebolí.

Rizikové faktory

  • Obezita, genetické dispozice, jednostranné zatížení kloubu, v tomto případě se jedná o primární artrózu, která postihuje nejčastěji koleno, kyčel, palec na noze, páteř a ruce.
  • Úraz, vývojová vada, metabolické onemocnění, zánět, jedná se o sekundární artrózu a je vždy zapotřebí nejprve léčit primární nemoc.

Příznaky artrózy kolenního kloubu

  • Startovací bolest – po rozchození úleva a bolest se zmírňuje. Při bolestivosti v klidu je návštěva lékaře více než vhodná.
  • Ztuhlá končetina, kulhání, deformity (nohy do O), snížená citlivost
  • Degenerativní změny na RTG snímku

Diagnostika a léčba artrózy

Mezi nejrozšířenější diagnostiky patří RTG snímek, magnetická rezonance, SONO, dále se odebere krev, jestli nemáte v těle nějaký zánět. Poté bude posláni ke specialistovi.

Léčba je v tomto případě zaměřená na bolest a na zlepšení výživy člověka. Je doporučena rehabilitace, snížená zátěž postižené končetiny, obstřiky. Jestliže je poškození velké a jsou přítomny výrůstky, můžete být posláni na chirurgické odstranění nebo na totální endoprotézu postiženého kloubu.

Totální endoprotéza kolenního kloubu

Dbejte na pokyny lékařů, snažte se co nejdříve s končetinou hýbat. I přes bolest, ale zase ne aby vás noha opravdu hodně bolela, stačí malé krůčky. Po zvládnutí základních kroků se po operaci do týdne začíná s nácvikem chůze do schodů. Je přítomno užívání motodlahy, která za vás ohýbá koleno do správného úhlu.

Artróza je v současné době nejčastější onemocnění pohybového aparátu. V populaci je to kolem 12% lidí. Dávejte si pozor na své klouby a užívejte vápník dokud je ještě čas. Hlavně ženy po menopauze a muži, kteří jsou celý den na nohou a mají těžkou práci.

Autor: Lucie Kliková,DiS.

pletení a háčkování