Artróza kyčelního kloubu

Stává se vám, že po probuzení nemůžete kyčelní kloub rozhýbat? Bolí vás při delším sezení každý krok a bolest vám vystřeluje do okolí kloubu? Trvají bolesti několik měsíců a postupně se zvyšují? Neváhejte a navštivte ortopeda, který vám poví, zda trpíte artrózou kyčelního kloubu a jak moc velké postižení je v kterém kloubu.

Artróza kyčelního kloubu

Další názvy: koxartróza, osteoartróza, artrosis

Příznaky

deformace kloubů kulhání

Diagnóza

Co je to artróza?

Jedná se o degenerativní onemocnění kloubu, kdy je poškozena chrupavka, která se postupně ztenčuje, až zmizí úplně a kloub pracuje tzv. Na sucho. Zánět v chrupavce ovšem nenajdete. Stále není zcela jasné, proč se artróza objevuje u jednotlivých kloubů a jak vzniká.

Osteoartritida, artróza a osteoartróza je název pro stejné onemocnění a je tedy jedno jak jej nazýváme.

Vznik a vývoj onemocnění

Jak už jsem psala výše, není stále zcela jasné proč artróza vzniká. Máme ovšem několik rizikových faktorů, které napomáhají vzniku. Artróza se ve většině případů týká větších kloubů, to však neznamená, že by se nemohla objevit na kloubech prstů.

Vědci se zatím shodují na tom, že se nejspíše jedná o nerovnost metabolismu, kdy se chrupavka a látky v ní nedokáží správně tvořit. Dochází k poruše rovnováhy regulace. Kost se s tímto problémem neumí vypořádat a reakce je v podobě výrůstků, které znemožňují hladký pohyb.

Bolest vzniká, až když jsou poškozeny i ostatní tkáně. Chrupavka jako taková nemá nervová zakončení, tudíž nemůže bolet. Bolest se tedy objevuje, až když je onemocnění více rozjeté. Proto je zapotřebí navštívit lékaře co nejdříve.

Druhy artrózy

Primární – vzniká ze špatného držení těla a jednostranném přetěžování. Obezita a genetické dispozice zde také hrají svou roli.

Sekundární – Úraz, vývojová vada, metabolické onemocnění, zánět. Nejprve se musí léčit primární onemocnění a až poté artróza, které bychom se stejně nezbavili dříve.

Příznaky artrózy

  • Startovací bolest – po rozchození úleva a bolest se zmírňuje.
  • Při bolestivosti v klidu je návštěva lékaře více než vhodná. Ztuhlá končetina, kulhání, deformity (nohy do O), snížená citlivost
  • Degenerativní změny na RTG snímku

Diagnostika a léčba

Nejpoužívanější a také jednou z nejrychlejší metodou, jak zjistit, že trpíte artrózou kyčelního kloubu je RTG snímek. Pokud si lékař není jistý, může vás ještě poslat na magnetickou rezonanci a ultrazvuk.

V počátcích je léčba zaměřená na bolest a na celkové zlepšení životosprávy a výživy jako takové. Nevyhnete se ani rehabilitaci a doporučení několika cviků na zlepšení pohyblivost.

Při velkém poškození se přistupuje na radikální řešení, kterým je totální endoprotéza kyčelního klouby, tedy náhrada poškozeného kloubu.

Artróza je v současné době nejčastější onemocnění pohybového aparátu. V populaci je to kolem 12% lidí. Dávejte si pozor na své klouby a užívejte vápník dokud je ještě čas. Hlavně ženy po menopauze a muži, kteří jsou celý den na nohou a mají těžkou práci.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování