Fibromyalgie

Abychom mohli zjednodušeně říct, co to vlastně Fibromyalgie je, musíme si to slovo rozdělit na tři části, které nám krásně řeknou o jakou nemoc se jedná.

Tlakové - citlivé body u fibromyalgie
 

Název nemoci je odvozen z tří latinských slov:

  • Fibro – pojivová tkáň
  • Myo – sval
  • Algos – bolest

Nyní tedy můžeme říct, že onemocnění zvané Fibromyalgie je chronická bolest svalů a pojivových tkání kolem. Svaly jsou ztuhlé a reagují na tlak. Příčina tohoto onemocnění ovšem není známá. Jedná se o jednu formu mimokloubního revmatismu. Fibromyalgie je také jeden z příznaků zánětlivých systémových onemocnění.

Fibromyalgie

Příznaky fibromyalgie

V první řadě se jedná o bolest svalů, které nemají zjevnou příčinu. Dále se objevuje únava celého těla, slabost, porucha spánku a také ztuhlost kloubů. Dále se může objevit malátnost, problémy s polykáním a také problémy s vyprazdňováním.

Všechny tyto symptomy provází úzkost, poruchy soustředění, podrážděnost a v těžších formách se mohou objevit deprese.

Samozřejmě jako u všech nemocí i zde platí, že jedinec nemusí být postižen všemi příznaky, mohou se objevit a poté zmizet a různě se střídat. Ženy jsou postiženy daleko více než muže, výskyt od 40 – 70 let věku. Procento zastoupení tohoto onemocnění je kolem 5% v populaci.

Léčba a prognóza

Je velmi důležité si uvědomit, že toto onemocnění není tak jednoduché jak se zdá. Proto je včasná diagnostika a vyhledání odborného lékaře na místě. Ten postupuje dle vašich příznaků a léčba je vedena na zmírnění bolesti, snížení depresivních stavů a zkvalitnění života.

Bohužel se Fibromyalgie nedá zcela vyléčit, při včasné diagnostice může být nemocný v pohodě opět zařazen do kvalitního života.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování