Hemangiom

Nezhoubný nádor, který se objevuje u novorozenců, vzniká po několika dnech od narození až do jednoho roku dítěte. Ve většině případů nepředstavuje žádné riziko, je označován spíše jako kosmetický problém. Při větším výskytu může mít negativní vliv na sluch či zrak dítěte. Hemangiom se může objevovat i u seniorů a to nejčastěji v oblasti rtů a obličeje. Jedná se o senilní angiom a opět nepředstavuje žádné riziko.

Hemangiom, jahodové znaménko

Latinsky: hemangioma

Další názvy: jahodové znaménko

Týká se části těla

Diagnóza

Co je to hemangiom

Hemangiom nemá nic společného se zhoubným nádorem, jedná se o vývojovou vadu, která vzniká už při vývoji plodu a v některých případech se s hemangiomem může dítě už narodit. Hemangiom je přítomen až u 10% děti do jednoho roku života. V 90 % případů zanikne do 10 let věku dítěte. Bohužel není zcela jasné proč hemangiom vzniká. Jedná se o mezenchymový nádor krevních cév. Hemangiom je červený a vypadá podobně jako klasická piha. Může být vypouklý nebo s hladkým povrchem. Velikosti se liší a může být od několika mm až po několik cm, v extrémních případech může hemangiom postihnout například i polovinu obličeje.

Léčba

Léčba je v tomto případě rozdělena na dva postupy, podle toho jak je hemangiom velký. U malých forem stačí vyčkat, až sám zmizí nebo je možné laser či chirurgické odstranění. U hemangiomů velkých několik centimetrů se používají masti s kortikoidy či nově také s betablokátory. S posledně jmenovaným léčivem jsou v současné době lékaři velice spokojeni a léčba je velmi úspěšná. Tato léčba je ovšem vhodná jen u případů, kdy se hemangiom nekontrolovatelně šíří a mohl by dítě ohrozit (například slepota či hluchota).

V současné době nelze říct, jaká je prevence tohoto onemocnění. Ve velmi vzácných případech se může objevit hemangiom i na játrech či v zažívacím traktu a tam způsobovat krvácení. Vzácné je také maligní přetrasformování, které se nazývá angiosarkom.

Autor: Lucie Kliková DiS.

pletení a háčkování