Hemartros

Tento zajímavý název pod sebou skrývá jedno velice nepříjemné onemocnění. Jedná se o přítomnost krve v kloubu nejčastěji po úrazu a nebo při onemocnění zvaném hemofilie. Nejčastěji se hemartros vyskytuje v kolenním kloubu.

přítomnost krve v kloubu po úrazu

Další názvy: přítomnost krve v kloubu po úrazu

Příznaky

bolest poruchy hybnosti kloubů zvýšená lokální teplota

Týká se části těla

Diagnóza

Jeho příznaky jsou otok, bolestivost, porucha hybnosti, zvýšená lokální teplota. Nejčastější je pád na přední stranu kolene a nebo náhlá změna rotace kolene. Hemartros je vlastně příznakem buďto hemofilie a nebo úrazu.

Diagnostika

Dostavíte-li se pro bolest a otok kloubu k lékaři, ten vás pošle na RTG (kde zjistí zda máte poraněné i kosti), odebere vám krev a koleno či jiný kloub vám prohlédne. Může vám být udělána artroskopie s odsáním tekutiny - krve, která ovšem nemusí být zcela účinná a tekutina se do kloubu může opět dostat. Velice důležité také je, aby se vás lékař ptal, jak k otoku došlo. Většina pacientů udává slyšitelné lupnutí a nástup otoku do 3 hodin, nejpozději však za 24 hodin. Další diagnostikou může být CT a ultrazvuk.

Léčba

Samotná léčba se určuje podle toho, zda je hemartros způsoben úrazem či hemofílií. Jedná-li se o onemocnění způsobené hemofilii, je zapotřebí nejprve zregulovat samotnou hemofilii. Nasadit léky na její stabilizaci a poté řešit samotný hemartros. Na bolest se podají léky a díky atroskopii se provede odsátí krve. Pokud je poraněn také kloub je poté chirurgicky ošetřen. Operace trvá kolem 1 – 2 hodin, podle rozsahu poškození. Po operaci budete převezeni na pooperační pokoj, kde budete 2 hodiny monitorováni. Není dobré otálet s rehabilitací a chůze by měla být aplikována do 2 dnů od operace. Propuštění do domácího ošetření je do týdne, podle toho jak moc je kloub poškozen a zda se hemartros opět neobjevil.

Rehabilitace

Je velice důležité s postiženou končetinou aktivně cvičit. Je zapotřebí kloub opět dostat tam, kde byl před operací, ovšem rehabilitace je jemná a neměla by vás způsobovat nesnesitelnou bolest, i když bolesti se asi úplně nevyhnete, proto je dobré konzumovat analgetika. Masáže, jemné roztírání mastiček a další formy LTV (cvičení). Po operaci budete posláni do lázní, určitě tuto nabídku využijte, kloub se lépe zahojí a budete se lépe pohybovat.

Autor: Lucie Kliková

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara