Meniskus

Meniskus je součástí složitého kloubu kolene. Jedná se o chrupavčitý útvar, který se nachází uvnitř kolenního kloubu. V každém kolenním kloubu jsou dva menisky, jeden mediální větší (má poloměsíčitý tvar) a jeden menší laterální (je skoro kruhový). Menisky jsou velmi pružné, ale pevné, jsou využívány především k tlumení nárazů, přenášení a rozkládání váhy těla a brání ničení kloubní chrupavky.

Meniskus

Onemocnění a úrazy menisku

Kolenní kloub je na běžnou zátěž zvyklý a pokud jej nebudete vystavovat opakované zátěži, neměli byste mít s koleny ani meniskem problém. Samozřejmě jiná kapitola je ten fakt, pokud trpíte onemocněním kostí a kloubů. To je poté celková struktura narušená a úraz je více než možný. Menisky nejčastěji roztrhnete, když stojíte rovně a nečekaně otočíte kolenem. Projede vámi vlna bolesti a koleno vám může vypovědět službu úplně, a vy tak můžete skončit na zemi. Na menisku můžeme pozorovat 6 základních druhů poranění. Jedná se o různé tržné rány, odchlípení, natržení, a tak dále.

Příznaky poškození menisků

Jakmile dojde k úrazu menisků ucítíte bolest, lupnutí nebo prasknutí kolene. To vám může také vyskočit, dále se objevuje otok, nahromadění tekutiny nebo krve v koleni, ztráta hybnosti, zvýšená lokální teplota. Po podání ledového obkladu se může otok a bolest zmírnit, bolest se však dostavuje při zvýšené zátěži. Poškození dále postupuje a jednoho dne již ledování nepomůže a musíte nastolit konzervativní nebo dokonce operační léčbu.

Diagnostika

Jakmile se vám stane úraz kolene a otok se do několika dní nezlepší a nepomáhá ani ledovat, zajděte si raději k lékaři. Ten vám koleno nejprve prozkoumá, různě sním zatočí a poté vás pošle na RTG, aby se zjistilo, zda nemáte poškozené či zlomené okolní kosti. CT a magnetická rezonance se provádí jen výjimečně a ultrazvuk není zcela spolehlivý. Lékař stanový diagnózu jen za pomocí pohmatu a fyzikálního vyšetření.

Léčba menisku

Pokud není poranění menisku závažné, budete mít koleno znehybněno a bude vám nastolen klidový režim. Jakmile je ovšem meniskus poškozený opakovaně, musí se přistoupit k operačnímu řešení. Artroskopie je šetrná léčba, kdy se vypustí výpotek a rovnou se může ošetřit i poraněný meniskus. Kdy se částečně odstraní poškozená část nebo se celý nahradí od jiného dárce. Tato operace se u nás provádí ambulantně, pacient je ráno přijat do nemocnice, podstoupí operační miniinvazivní zákrok a večer může jít domů.

Meniskus se neodstraňuje celý, bylo zjištěno, že jeho odstranění vede k poškození chrupavek a to poté k artróze. Proto se odstraňuje jen poškozená část.

Po operaci je nastolen 4 – 6 týdnů klidový režim, kdy je omezený pohyb na minimum. Poté se začíná s rehabilitací, která trvá stejně dlouhou dobu, poté může pacient začít chodit bez berlí. Návrat k aktivnímu sportování je v tomto případě pomalý a nejistý.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování