Bolest kolene

Nepříjemná bolest, která se může objevit v každém věku a má mnoho příčin. Bolest kolene může mít mnoho příčin, my si v tomto článku napíšeme nejčastější příčiny vzniku a léčbu.

Bolest kolene

Nemoci s tímto příznakem

Týká se části těla

Anatomie kolenního kloubu

Největší a nejsložitější kloub v lidském těle. Spojuje stehenní kost, holenní kost a čéšku. Umožňuje pohyb dolní části nohy a tím chůzi. Kolenní kloub je stabilizován vazivovým aparátem: zkřížené vazy - přední zkřízený vaz (ligamentum cruciatum anterius) a zadní zkřížený vaz (ligamentum cruciatum posterius).

V přední části kolenního kloubu se nachází čéška (patella). Jedná se o sezamskou kost vzniklou osifikací části šlachy čtyřhlavého stehenního svalu. Úderem na čéšku se v neurologii testuje tzv. patelární reflex.

Co vede k bolesti kolene?

Úraz – je to jasné, pokud upadnete, vyhodíte si koleno nebo špatně šlápnete, může se objevit bolest kolene. Je důležité co nejdříve začít koleno chladit. Při neústupu bolesti nebo objevení otoku, skřípání či objevení viditelných deformit je zapotřebí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Artróza – degenerativní onemocnění kloubní chrupavky, která se postupně přeměňuje a kloub není schopný se správně pohybovat.

Dna – vysoká hladina kyseliny močové v krvi má za následek bolestivost kloubů. Toto onemocnění začíná většinou u palce nohy, ale šíří se dále a postihnout může i koleno.

Revmatoidní artritida – zánětlivé autoimunitní onemocnění kolene.

Reaktivní artritida – zánět kolene, který vzniká po prodělané infekční nemoci kdekoliv v těle.

Bakteriální infekce – také kolenní kloub může být napaden bakterií.

Lymská borelióza – typické je postižení jednoho kolenního kloubu, které oteče a velmi bolí. Je to velmi vážné onemocnění, které je zapotřebí okamžitě léčit. Onemocnění přenáší komáři a klíšťata.

Žilní trombóza – pokud vás trápí bolest pod kolenem a lýtka je možné, že trpíte touto nemocí. Píchání, otoky, bolest, to vše vás může doprovázet při žilní trombóze v oblasti kolene.

Nádorové onemocnění – osteosarkom, který se může objevit i v oblasti kolene je vzácný, ale i tato možnost je potřeba vzít v potaz.

Ať už jsou příčiny bolesti kolene jakékoliv, pokud vás omezují a bolí vás delší dobu, je zapotřebí navštívit lékaře. Ten provede krevní vyšetření, pošle vás na RTG a stanový diagnózu.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

pletení a háčkování