Vymknutí‚ podvrtnutí kolena

Úrazy kolenního kloubu jsou druhým nejčastějším problémem úrazem při sportu. Kolenní kloub je společně s hlezenním kloubem nejvíce zatěžovaným kloubem v lidském těle. Nerovnosti terénu a různé vývojové vady vedou k přetěžování a poté různým úrazům kolene.

Poranění kolenních vazů

Příznaky

bolest zvýšená lokální teplota

Týká se části těla

Diagnóza

Příčiny poškození kolenního kloubu

Jedná se o přetěžování, obezitu, nerovnost povrchu, špatně zvolená obuv, vývojové vady nebo onemocnění kostí.

Nejčastější poškození kolenního kloubu jsou

  • poškození chrupavek,
  • vymknutí,
  • podvrtnutí,
  • natažení vazů,
  • zlomenina.

Příznaky vymknutí kolene

Všechna tato poškození mají společné projevy, jsou to bolest, otok, zhoršená chůze a zvýšená lokální teplota. Diagnostika je ve všech případech jasná, lékař si koleno prohlédne a zhodnotí jeho vzhled. Dále budete posláni na RTG k vyšetření, zda nejsou poškozeny i okolní kosti, dále na ultrazvuk, magnetická rezonance a v případě nahromadění tekutin v kolenním kloubu je nutná artroskopie a odsátí tekutiny, která se může znovu objevit.

Léčba závisí na stupni poškození, ale je důležité koleno znehybnět a podávat analgetika pro zmírnění bolesti. Při komplikacích je nutná operace, kdy se přetržené vazy šijí zpět. Zde je nutná rehabilitace a několik týdnů klidový režim.

Rehabilitace

V prvních dnech je velice důležité nechat nohu v klidu. Po několika dnech začíná rehabilitace s vyškoleným fyzioterapeutem, který vám ukáže jak máte s kolenem sám cvičit. Je velice důležité, abyste v prvních dnech a týdnech koleno nepřetěžoval. Při komplikovanějších poškození počítejte s tím, že budete mít několik měsíců berle a vaše hybnost bude značně omezena.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás také zajímat

pletení a háčkování