Poruchy chůze
Míváte problém s chůzí? Nevíte zda zajít k lékaři nebo se pokusit poruchu chůze zvládnout sami? V našem článku se dozvíte, kdy je porucha chůze ještě v mezích normy a kdy je varovným signálem pro nějakou nemoc.
Další názvy: nepřirozená chůze, poruchy motoriky chůze, problémy při chůzi
Nemoci s tímto příznakem
Porucha chůze může nastat v jakémkoliv věku, u mužů i u žen a vždy může znamenat jiný problém. Mezi nejčastější nemoci, které mají v příznacích poruchy chůze řadíme: Parkinsonovu chorobu, Roztroušenou sklerózu, poruchu krevního nebo nervového zásobení dolních končetin, dále jsou to také zlomeniny, svalové atrofie, úrazy svalů, kloubů a šlach, Meniérova choroba, Mentální retardace nebo psychické onemocnění (hysterie).
Vždy je důležité rozpoznat, kdy má člověk poruchu chůze z nějakého závažného důvodu a kdy se jedná například jen o natažený sval. Pokud se u jedince vyskytne náhlá změna chůze, jedná se s největší pravděpodobností o motorické nemoci, jako je zlomenina, natažení svalu nebo krevní či nervové akutní nedostatečné zásobení. Parkinsonova nemoc, Roztroušená skleróza či Meniérova choroba se plíží pomalu a občasné zakopnutí, točení hlavy či nejistá chůze se začíná pomalu prohlubovat, až se stává každodenním problémem, který je zapotřebí řešit. Jestliže zakopnete jednou za rok nebo se vám točí hlava kvůli nízkému tlaku, není potřeba hned běžet k lékaři. Jestliže už i vaše okolí pozoruje změnu chůze je nejvyšší čas jít k lékaři a vše mu povědět.
Každý člověk má svou typickou chůzi, která se během let moc nemění. Dlouhé nohy mají krok delší, ale pomalejší. Krátké nohy naopak kratší krok, zato rychlejší chůzi. Kulhání, šouravá chůze, tahání jedné nohy za sebou, chůze po špičkách, různé kolébání, to všechno jsou známky nepřirozené chůze a pokud trvají delší dobu je potřeba řešit je.
Lékař zjistí vaší anamnézu, zeptá se vás zda trpěl někdo ve vaší rodině výše uvedenou nemocí a provede test chůze. Podle toho se rozhodne, zda vás pošle na nervové, cévní či jiné specializované pracoviště. Určitě se nemusíte bát, prohlídka není bolestivá a ani vás nečeká hodinové ukazování vaší chůze. Pokud se prokáže nějaká vážnější nemoc, okamžitě se zahájí léčba.
Při vrozené poruše chůze nebo při mentální retardaci je špatná chůze pozorována již od prvních krůčků dítěte. Znovu zde platí, že vrávoravá chůze nemusí u malého dítě nic znamenat. Je dobré při preventivní prohlídce oznámit dětské lékařce, že se vám chůze vašeho dítěte nezdá a zda by mohly být provedeny další testy. Při mentální retardaci se na postižení přijde však daleko dříve než při prvním krůčku a vy už budete vědět, jak se k dítěti chovat a jak zlepšit jeho celkovou stabilitu při chůzi.
Autor: Lucie Kliková DiS.