Hiátová hernie

Onemocnění, které se týká žaludku, nejčastěji horní části žaludku zvané kardie. Při tomto onemocnění se část žaludku dostává do nepřirozeného postavení a způsobuje obtíže jako je pálení žáhy nebo bolest. Hiátová kýla vzniká mezi jícnem a žaludkem, kde je dutina vytvořená skrz bránici, která se nazývá hiatus ezofageus. Pokud je člověk obézní nebo se jiným důsledkem rozšíří otvor v bránici, může se část žaludku dostat výš do dutiny hrudní.

Hiátová hernie – brániční kýla

Latinsky: hiatus hernia

Další názvy: brániční kýla, jícnová kýla, hiátová kýla

Příznaky

pálení žáhy říhání tlak na srdce

Týká se části těla

Diagnóza

Dělení

Paraezofageální – vyskytuje se méně, způsobuje krvácení, může vzniknout vřed až eroze, nebezpečí uskřinutí. Do hrudníku se dostává žaludeční klenba, kýlní vak je vytvořen. Hernie není vtlačena do jícnu, ale vedle.

Skluzná – nepravá kýla, v tomto případě se dostává kardie do hrudní dutiny k jícnu, vyvolává reflux (navrácení žaludeční šťávy do jícnu).

Příznaky brániční kýly

Mezi hlavní příčiny Hiátové hernie patří obezita a nedostatečná fixace pojivové tkáně v oblasti přechodu mezi jícnem a žaludkem. Hiátová hernie se objevuje spíše ve vyšším věku a může velmi potrápit.

Příznaky nemusí být u hernie vůbec jasné. Může se jednat o nespecifické příznaky, které nemusí vůbec vést k diagnostice tohoto onemocnění. Objevují se bolesti na hrudi, tlak na srdce, anemie, dále to bývá říhání, pálení žáhy a celkový nepříjemný pocit v oblasti žaludku a dolní části jícnu.

Diagnostika

Při diagnostice je vždy potřeba zjistit, kdy se bolest a nepříjemné pocity objevují. Provádí se RTG jícnu a žaludku. Mezi hlavní diagnostické metody se řadí gastroskopie, při níž se mimo jiné může zjistit, zda je přítomen zánět jícnu či vředy.

Léčba hiátové hernie

Pokud vám nedělá Hiátová hernie větší obtíže, není potřeba jí odstraňovat ani nijak léčit. Je dobré užívat léky na zklidnění jícnu a žaludeční sliznice. Pokud je nutná léčba, nejúčinnější je v tomto případě chirurgická léčba, kdy se kýla odstraní a žaludek se vrátí do fyziologického postavení. Podávají se antacida, H2blokátory a inhibitory protonové pumpy. Při chirurgickém odstranění je jen krátká hospitalizace s dietou, která by neměla být nijak kořeněná. Navrácení do normálního života je ve velmi krátké době a je potřeba v prvních dnech sledovat krevní obraz, stolici a barvu pokožky (kvůli krvácení).  

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara