Mykoplazmová infekce

Mykoplazmata způsobují infekce dle toho, o jaký druh se jedná. U člověka se vyskytují na sliznicích dýchacích a urogenitálních.

Mykoplazmata - atypické bakterie

Latinsky: Mycoplasma pneumoniae

Další názvy: Mykoplazmová pneumonie, mykoplazmata

Diagnóza

Mykoplazmata jsou tzv. atypické bakterie. Od běžných bakterií se liší hlavně tím, že nemají pevnou buněčnou stěnu. Existuje jich mnoho druhů, ale jen 4 jsou patogenní pro člověka. Některé druhy se mohou vyskytovat i v běžné mikroflóře ústní dutiny či urogenitálního ústrojí a jen při oslabení imunitního systému se mohou stát původci infekce.

Mezi patogenní druhy patří mycoplasma pneumoniae, hominis, genitaliumureoplasma urealyticum.

Mycoplasma hominis a genitalium

Přenáší se pohlavním stykem či z těhotné ženy na dítě. Může vyvolat infekci urogenitálního, ale i dýchacího systému. U žen se jedná o infekci pochvy, již provází výtok, svědění a pálení při močení. Neléčená může vést k zánětům děložního hrdla, vejcovodů a vaječníků. Mohou způsobit i záněty močových cest, projevujících se bolestivostí a pálením při močení a výtokem. Může dojít i k zánětům ledvin, pyelonefritidě.

Mycoplasma pneumoniae

Tento typ mykoplazmat se přenáší kapénkovou cestou, proto se často vyskytuje v kolektivech. Nejčastěji onemocní děti a mladí lidé. Inkubační doba je cca 2‒3 týdny.
Infekce se projevuje jako tracheobronchitida, tj. zánět průdušnice a bronchů. Ale může se vyvinout do podoby pneumonie, zápalu plic. Bývá ve většině případů mírná, ale s dlouhým trváním a rekonvalescencí.  U pneumonií nebývají výrazné příznaky, ale nález na RTG snímku bývá výrazný.

Infekci mykoplazmatem pn. provází teploty, bolesti hlavy, kašel, který je suchý a dávivý. Málokdy má infekce těžký a fatální průběh.

Ureoplasma urealyticum

Ureoplazma se přenáší sexuálním stykem, a to i orálním. Jako prevenci proti přenosu postačují kondomy.
Inkubační doba je 1‒3 týdny.

Infekce může zůstat bez příznaků, ale může být přenášena dál, nebo se projeví jako záněty močových cest, hlavně močové trubice, uretritidou. Ta je provázena bolestí při močení, bolestí v močové trubici. U mužů může dojít k zánětům prostaty, prostatitida. U žen pak krom zánětů močové trubice k zánětu děložního čípku, cervicitis, či vejcovodů, salpingitis.

V případě, že není infekce léčená, může dojít ke sterilitě.

Diagnostika

Možnosti testování:

  • Stanovení přítomnosti bakteriální DNA pomocí PCR
  • Kultivace z odebraných vzorků
  • Sérologie na přítomnost protilátek proti mykoplazmatům v krvi nemocného

Léčba mykoplazmových infekcí

K léčbě jsou využívána antibiotika dle typu a citlivosti mikroogranismu.

Prevence

Prevencí infekce je chráněný pohlavní styk, a to u mycoplasma hominis a genitalium, stejně tak u ureaplasma urealyticum. V případě mycoplama pneumoniea není žádná prevence. Jen posílit imunitní systém.

Vakcína, očkování proti mykoplazmatům neexistuje.

Autor: Drahomíra Holmannová

pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara