Plantární fasciitida

Plantární fasciitida zvaná i jako syndrom patní ostruhy je běžné onemocnění postihující silný pruh vazivové tkáně, jenž se táhne od vnitřního výběžku patní kosti ke všem pěti prstům a formuje tak podélnou nožní klenbu. A protože má klíčovou funkci při běhu a chůzi, poskytuje podélné klenbě podporu a tlumí nárazy.

Plantární fasciitida - je zánět plantární chodidlové fascie vazu

Latinsky: calcar calcanei

Další názvy: plantární fasciitis, plantární fascióza, syndrom patní ostruhy

Příznaky

bolest chodidla bolest paty

Týká se části těla

Diagnóza

Plantární fasciitida postihuje nejen sportovce, ale i jedince s běžným pohybovým režimem. Je také jednou z nejčastějších příčin bolesti paty a chodidla. Typicky se vyznačuje bolestí v oblasti paty, která je nejvíce výrazná ráno nebo po delší době bez pohybu. Tato bolest může být popisována jako bodavá, ostrá nebo jako palčivá. Vyskytuje se u osob všech věkových kategorií, nejčastěji to však bývá ve věku mezi 40 až 60 lety.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory patří:

  • mechanické přetížení,
  • obezita,
  • profese vyžadující dlouhodobé stání,
  • tvar nožní klenby,
  • nadměrná pronace nohou (vychýlení chodidla směrem dovnitř), 
  • snížená dorzální flexe hlezenního kloubu (ohyb kotníku směrem za hřbetem nohy),
  • rozdílná délka dolních končetin,
  • zkrácení Achillovy šlachy,
  • nevhodná běžecká obuv.

Klinická diagnostika

Plantární fasciitidu lze diagnostikovat na základě klinického vyšetření, pro které je typická ranní, postupně se snižující bolestivost při prvních krocích. Ta však může pomoci odlišit plantární fasciitidu od jiného původu bolestí v oblasti paty, jako by tomu bylo v případě únavové patní zlomeniny či nervového podráždění, kdy by se bolest s prodlužující se chůzí naopak zvyšovala.

Zobrazovací vyšetření

Zobrazovací vyšetřovací techniky mají bohužel omezenou roli v běžné klinické praxi, přestože mohou být v určitých případech velmi užitečné a mohou vyloučit i jiné příčiny bolesti paty nebo potvrdit i nejednoznačnou diagnózu plantární fasciitidy. Občas může být klinicky dosti obtížné odlišit plantární fasciitidu od patní únavové zlomeniny, a proto se často používá RTG vyšetření, které dokáže vyloučit nejen patní únavovou zlomeninu, ale i jiné vzácné léze kostí.

Léčba a prevence plantární fascitidy

  • Odpočinek – vyvarování se běhu, který bolest ještě zhoršuje. Existují však i jiné pohybové aktivity, které jsou v souladu s uzdravováním, jako je například plavání nebo jóga.
  • Správná běžecká obuv - pro prevenci dalších obtíží s plantární fascií je třeba nosit obuv s optimálním tlumením a s dobrou podporou klenby jak na běžné nošení, tak i na běhání. 
  • Ledování – jedná se o přikládání ledu na postižené místo, čímž pomáhá zmírnit bolest a případný zánět. Led se aplikuje několikrát denně po dobu 15-20 minut, avšak nikdy ne přímo na kůži, ale přes nějakou bariéru, jako je například utěrka.
  • Protahování – jemné protahovací cviky lýtkových svalů, které zlepšují ohebnost a zmírňují bolesti. Proto je provádějte pravidelně a zlepšení se brzy dostaví.
  • Vložky do bot - tyto pomůcky poskytují správnou podporu klenby a tlumení a tím pádem přispívají ke zmírnění zatížení plantární fascie.
  • Fyzioterapie – je efektivní léčba a současně i prevence proti budoucím možným problémům. Fyzioterapeut bude s vámi procvičovat vhodné cviky a aplikovat techniky pro posílení svalů chodidla a zlepšení jeho flexibility.

Pokud se však nepodaří zmírnit bolesti konzervativní léčbou, pak nastupují na scénu protizánětlivé léky nebo kortikosteroidní injekce. Mějte však na paměti, že tyto praktiky od bolesti sice uleví, ale neřeší jejich příčinu. Jestliže nebudete dbát na správnou regeneraci, nosit vhodnou obuv a cvičit s pomocí fyzioterapeuta, budou se k vám vracet jako bumerang.

Autor: Lenka Klabochová

pletení a háčkování