Revmatoidní artritida kyčelního kloubu
Pod pojmem revmatoidní artritida si lidé nejčastěji představují onemocnění, které trápí zejména malé klouby zápěstí a rukou. Toto onemocnění se ale může projevit na mnoha místech těla, včetně velkých kloubů v koleni, rameni nebo kyčli.
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Funkce kyčle
Kyčel je jeden z největších kloubů nesoucí zátěž celého těla. Když funguje správně, umožňuje bezbolestnou chůzi, ohýbání, otáčení, sezení. Aby se snadno mohl pohybovat, je třeba harmonické spolupráce všech kostí, vazů, chrupavky a šlach.
Kyčel je velmi stabilní kloub s kulatou hlavicí. Tato kulatá hlavice zapadá v horní části stehenní kosti do jamky nebo vypouklé dutiny nacházející se v pánvi. Vazy (pásy tkáně) tvoří kapsu, která spojuje hlavici kloubu s jamkou a drží kost ve správné poloze a na svém místě. Povrch kostí je vystlán jemnou tkání zvanou chrupavka, která pomáhá snadnému a hladkému otáčení hlavice v jamce. Míšky, což jsou váčky vyplněné tekutinou, vystýlají oblast, ve které šlachy nebo svaly prokluzují na kosti.Výstelku (synovium) má také kapsle, která obklopuje kloub. Tato výstelka vylučuje tekutinu nazývající se synoviální tekutina, která maže kloub a tím usnadňuje pohyb a snižuje tření.
Příznaky poškození kyčle
Potíže s kyčlí nastávají většinou postupně. K postižení velkých kloubů obvykle dochází později než k potížím s menšími klouby.
Nejčastějším příznakem poškození kyčle je bolest tupého charakteru. Obvykle se vyskytuje v tříslech, na vnější straně stehna a na hýždích. Bolest bývá nejsilnější ráno a s fyzickou aktivitou se postupně zmírňuje. Ale příliš velká námaha může potíže naopak i zhoršit.
Mezi další nejčastější příznaky patří následující:
- ztuhlost
- otoky
- nepříjemný pocit oblasti stehen či třísel
- únava
Příčiny bolesti kyčle
Mezi nejčastější příčiny bolesti kyčelního kloubu patří osteoartritida, revmatoidní artritida, osteoporóza, dále pak různá poranění, infekce a nádory této kosti.
1. Osteoartritida
Nejčastější příčinou bolesti kyčle je osteoartritida, což je degenerativní onemocnění kloubu, které způsobuje rozklad chrupavky. Když nastane opotřebení nebo poškození vrstvy chrupavky, začnou se o sebe kosti třít, a to způsobí bolest. Tu mohou lidé cítit vsedě, při chůzi, nebo také vleže.
Faktory, které vedou k progresi a rozvoji osteoartritidy zahrnují věk, poranění kloubů, obezitu a rodinnou genetiku artritidy. I když se OA nedá v současné době vyléčit, včasná diagnóza a následná léčba jsou velice důležité pro zpomalení OA nebo jako prevence poškození kyčelního kloubu.
2. Revmatoidní artritida
U revmatoidní artritidy dochází k zánětu povlaku kloubu (synovie). Tento zánět je příčnou uvolňování chemikálií zahušťujících synovii a poškozujících kost a chrupavku kloubu a právě tento zánět synovie způsobuje otok a bolest.
Léčba a rehabilitace
Léčba revmatoidní artritidy sleduje dva základní cíle, a sice zmírnění příznaků onemocnění a zabránění zhoršení a poškození kloubů. Na výběr je hned několik skupin léků. Používají se kortikoidy, nesteroidní antirevmatika a přípravky pro cílenou léčbu. Při revmatoidní artritidě je velmi důležitá také pravidelná rehabilitace, protože cvičení posiluje svaly poskytující oporu kloubům a protože pohyb pomáhá tomu, aby klouby zůstaly dostatečně pružné.
Během fyzioterapie se naučíte, jak se co nejlépe hýbat, abyste zabránili zraněním a bolesti. Velmi užitečnými pomocníky přitom mohou být vycházková hůl, chodítko, dlouhá lžíce na boty a další kompenzační pomůcky.
Autor: Lenka Klabochová