Rozdíly mezi osteoartritidou a revmatickou artriditou

Revmatoidní artritidu a artrózu mnoho lidí zaměňuje, ale revmatoidní artritida není artróza. Tato dvě onemocnění mají sice leccos společného, ale mají také celou řadu odlišností.

Druhy-typy artritid

Artritida má více než 200 různých typů, včetně méně známých nemocí jako je choroba Kawasakiho a Sweetův syndrom. Dva nejčastější typy artritidy jsou osteoartritida a revmatická artritida.

Osteoartritida

Osteoartritida je onemocnění, které postihuje pouze klouby. Může být zasažený jakýkoliv kloub, ale nejčastěji to jsou kolena, ruce, páteř nebo kyčle. Zřídkakdy onemocní ramenní kloub, kotník nebo zápěstní klouby. Při osteoartritidě se poškodí chrupavka a pružné tkáně, které chrání konce kostí před vzájemným obrušováním. Typickým projevem osteoartritidy je vytváření kostních ostruh (kostních výrůstků) v důsledku fyzického opotřebování kosti. Osteoartritida způsobuje bolesti a kloubní ztuhlost a často dochází i k omezení pohyblivosti, protože postižené klouby se neohýbají tak snadno.

Hlavním rizikovým faktorem pro tento typ artritidy je věk. Uvádí se, že osteoartritidou trpí 8 z 10 lidí ve věku přes 50 let. Dalšími faktory, které k tomuto onemocnění přispívají, jsou nadváha, přetěžování kloubu nebo jeho poranění. Svoji roli hraje také výskyt osteoartritidy v rodině.

Řešením je především úprava hmotnosti, zlepšení životního stylu a cvičení. Využívají se i léky, které mají za úkol zpomalit nebo zastavit další ničení chrupavky. 

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je autoimunitní choroba, což znamená, že náš imunitní systém napadá své vlastní zdravé tkáně, klouby a orgány a bojuje proti nim. Revmatoidní artritida je chronické kloubní onemocnění, které může mít špatný vliv nejen na klouby. U asi 40 % pacientů nemoc zasáhne také další orgány, jako jsou kůže, oči, srdce, plíce, ledviny, nervy nebo krevní cévy. Vzniká právě na podkladě autoimunity.

Revmatoidní artritida je také chronický zánětlivý typ artritidy, který způsobuje, že se kloubní výstelka zanítí. Přestože výstelku tvoří pouze několik málo vrstev buněk, působí jako ochranný obal a zabraňuje nežádoucím látkám před vniknutím do kloubu. Když se tato výstelka zanítí, ztvrdne a začne se plnit tekutinou, což způsobí otok kloubu, bolest, ztuhlost. Může dojít také k tomu, že kloub prakticky nelze používat.

Revmatoidní artritida postihuje ve větší míře ženy než muže. I když bylo provedeno mnoho výzkumů, nebyla dosud nalezena žádná jednoduchá příčina revmatoidní artritidy. Mnoho vědců je přesvědčeno, že vývoj revmatoidní artritidy souvisí s genetikou a rodinnou anamnézou.

Vyšetření a léky

K léčbě se používají léky, které tlumí reakci imunity, a jsou to kortikoidy, DMARDs nebo cílená léčba. Existuje také mnoho volně prodejných i předepisovaných léků, a jiné léčebné možností, které mohou artritidu pomoci léčit. Nejprve je ale nutné určit její typ, což se provádí vyšetřením krve, které může revmatoidní artritidu vyloučit nebo potvrdit a rentgenové vyšetření může zase ukázat rozsah postižení kloubu. Pokud máte dojem, že Vy nebo člen Vaší rodiny má osteoartritidu nebo revmatoidní artritidu, pak  je důležité poradit se s lékařem.

Hlavní rozdíly mezi oběma nemocemi 

1) Věk, ve kterém onemocnění nejčastěji propukne

Revmatoidní artritida – může se objevit kdykoliv

Osteoartróza – vyskytne se obvykle u starších lidí

2) Rychlost rozvoje onemocnění

Revmatoidní artritida – často velmi rychlá, během týdnů či měsíců

Osteoartróza – onemocnění se zhoršuje pomalu, v řádu let

3) Kloubní projevy

Revmatoidní artritida - klouby bolí, jsou ztuhlé, oteklé

Osteoartróza - klouby bolí, ale obvykle neotékají

4) Postižené klouby

Revmatoidní artritida - nemoc obvykle postihuje malé i větší klouby těla – oba lokty, obě kolena či zápěstí

Osteoartróza - obtíže obvykle začínají jedním kloubem a pak se nemoc šíří. Příznaky se projevují postupně a bývá postižena jedna skupina kloubů (páteř, kolena, kyčle)

5) Trvání ranní ztuhlosti kloubů

Revmatoidní artritida - ranní ztuhlost kloubů obvykle trvá déle než 1 hodinu

Osteoartróza - ranní ztuhlost obvykle trvá méně než hodinu. Vrací se večer nebo po zvýšené zátěži

6) Mimokloubní příznaky

Revmatoidní artritida - celková únava, postižení dalších orgánů

Osteoartróza - mimokloubní příznaky nejsou přítomné

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat


pletení a háčkování

ingilizce tercüme keçiören butik dershane sağlık hukukuFizik Tedavi Ankara